Broj bankrota preduzeća u EU je najveći od 2015. godine

Broj bankrota preduzeća u EU je najveći od 2015. godine

Broj proglašenja bankrota u EU dostigao je najviši nivo u poslednjih osam godina u drugom kvartalu 2023. godine, saopštila je ove nedelje statistička agencija bloka Evrostat.

Prema podacima, broj preduzeća koja se gase u periodu od aprila do juna porastao je za 8,4% u odnosu na prethodni kvartal. Ovo predstavlja šesto uzastopno kvartalno povećanje, saopštila je agencija. U izveštajnom periodu, proglašenja stečaja su dostigla najviši nivo od kada je Eurostat počeo da prati takve podatke 2015. godine.

Broj prijava za stečaj je u porastu u svim sektorima privrede, pokazuju novi podaci. Međutim, najveći rast zabilježen je u uslugama smještaja i ishrane (porast za 23,9%), u transportu i skladištenju (15,2%) iu obrazovanju, zdravstvu i socijalnim djelatnostima (10,1%).

Među 27 država članica, broj stečajnih prijava je najviše porastao u Mađarskoj (porast za 40,8%), Letoniji (24,8%) i Estoniji (24,6%). Najveći pad u broju preduzeća u stečaju registrovan je na Kipru (pad od 48,5%), Hrvatskoj (23,6%) i Danskoj (15,9%).

U međuvremenu, registracije novih preduzeća širom bloka su pale za 0,6% u izveštajnom periodu, pokazuju podaci Evrostata.

Eksperti pripisuju porast bankrota opštem nedostatku stabilnosti i usporavanju privrednog rasta u EU, koja se bori pod višim kamatnim stopama izazvanim rastom inflacije. Neki, međutim, takođe ukazuju na istek paketa pomoći iz ere pandemije Covid-19 koji su veštački pomogli da se kompanije koje se bore zadrže na površini.

„Sada vidimo potres tržišta“, rekao je za Vall Street Journal Kristof Niring, šef Profesionalnog udruženja stečajnih upravnika u Nemačkoj. On je objasnio da su mnoge firme koje sada traže podršku vlade već imale muke pre pandemije, a njihova nelikvidnost ne bi trebalo da bude iznenađenje jer se sada suočavaju sa povećanim troškovima finansiranja i plata.

Istu analizu izneo je Tomas Hamblot, ekonomista u BNP Paribas. On je za novinsku kuću rekao da je porast bankrota „normalizacija“, napominjući da je ukidanje pomoći kompanijama iz ere pandemije „sklono da doprinese povećanju broja bankrota izazvanih degradiranim ekonomskim okruženjem. ”