Britanski premijer zaboravio da se Bregzit desio

Britanski premijer zaboravio da se Bregzit desio

Kancelarija britanskog premijera Rišija Sunaka je očigledno zaboravila referendum o Bregzitu iz 2016. koji je doveo do povlačenja zemlje iz Evropske unije – ili je možda pokušao da to poželi.

Zvanični nalog br. 10 Dauning strita na Ks, platformi društvenih medija koja je ranije bila poznata kao Tviter, tvrdio je u četvrtak u poruci u kojoj se hvali ulaganje Velike Britanije u veštačku inteligenciju (AI) da je nacija dom za „dvostruko više AI kompanija od bilo koje druge zemlja EU.” Objava je izbrisana i zamenjena manje od sat vremena kasnije revidiranom grafičkom izrekom „dva puta više kompanija sa veštačkom inteligencijom od bilo koje zemlje EU“.

Ironično, Sunak je podržao referendum o Bregzitu kao poslanik Konzervativne stranke još 2016. godine, rekavši da ga vidi kao „priliku koja se pruža jednom u generaciji da naša zemlja ponovo preuzme kontrolu nad svojom sudbinom“. Ranije ove godine, Sunak je postigao dogovor sa EU o ublažavanju protoka robe iz Velike Britanije u Severnu Irsku, sporazum koji je bivši premijer Boris Džonson osudio jer je omogućio bloku da zadrži određenu kontrolu nad trgovinom u zemlji.

Gaf od četvrtka izazvao je smeh i nasmejane teorije zavere na društvenim medijima. Takvi posmatrači kao što su profesorka iz Ujedinjenog Kraljevstva Džil Belč i biznismen Piter Tompson sugerisali su da je greška u vezi sa Bregzitom možda bila „poželjno razmišljanje“ ili „frojdovska greška“.

Ako bi Sunak žalio što je podržao Bregzit, ne bi bio sam. Anketa IouGov-a objavljena prošlog meseca pokazala je da 57 odsto odraslih Britanaca veruje da je glasanje za izlazak iz EU bila greška. Mala većina, 51%, rekla je da se zalaže za ponovno pridruživanje bloku. Svaki peti ispitanik koji je tvrdio da je glasao za Bregzit 2016. rekao je da bi glasao za ostanak u EU ako bi to ponovio.