Britanski premijer kaže da će ignorisati međunarodno pravo

Britanski premijer kaže da će ignorisati međunarodno pravo

Britanski premijer Riši Sunak odbio je da odustane zbog kontroverzne politike slanja ilegalnih imigranata u Ruandu, rekavši u četvrtak da je spreman da ignoriše međunarodni zakon koji nameće privremenu zabranu deportacija.

Sunakov predlog, koji dolazi usred vodeće politike njegove vlade „Zaustavi čamce“ osmišljene da suzbije ilegalnu imigraciju u UK, prošao je poslednju zakonodavnu fazu u Donjem domu u sredu, izdržavši pobunu Torijevaca u tom procesu.

Ali nakon insistiranja da je njegova stranka „potpuno ujedinjena“ u svojim naporima da zaustavi priliv migranata na svoje obale, Sunakova politika je dodatno iskomplikovana pravilom 39 Evropskog suda za ljudska prava (ECHR), koje nameće privremenu hitnu zabranu o deportaciji migranata u Ruandu.

„Bio sam kristalno jasan u više navrata da neću dozvoliti stranom sudu da nas spreči da ukinemo letove i pokrenemo ovaj mehanizam odvraćanja“, rekao je Sunak novinarima u četvrtak, dodajući da tekst zakona izričito daje ministrima ovlašćenja da „donese ove odluke“.

Dodao je: „Ne bih stavio tu klauzulu u zakon da nisam bio spreman da je iskoristim. Dakle, gledajte, ako me pitate da li postoje okolnosti u kojima ću ignorisati pravilo 39, onda je odgovor jasno da.

Naredbe prema pravilu 39, koje je EKLjP izdao u izuzetnim slučajevima kada postoji „stvarni rizik od ozbiljne i nepovratne štete“ za migranta ili tražioca azila, ranije su izdate kako bi se sprečilo odlazak letova za deportaciju pre nego što se održe dodatna sudska saslušanja.

Sunakova vlada je dobila pravni savet kojim je obaveštava da bi nepoštivanje direktive Evropskog suda predstavljalo kršenje međunarodnog prava, saopštio je Skaj njuz u četvrtak.

Sunak je takođe u četvrtak rekao da napori konzervativaca da smanje granične prelaze „funkcionišu“ – uprkos brojkama njegove vlade koje pokazuju da je 358 tražilaca azila stiglo u Ujedinjeno Kraljevstvo samo u sredu. Ukupan broj migranata koji su do sada stigli u Veliku Britaniju ove godine je najmanje 621.

Ed Davei, lider Liberalnih demokrata, rekao je u četvrtak da Sunakove poteškoće čak i da ujedini svoju stranku ilustruju „koliko je ova konzervativna vlada očajnički van kontakta i ideja“.

Oko 60 torijevskih poslanika prkosilo je Sunakovoj politici glasanjem za amandman za pooštravanje plana ove sedmice, ali nijedna od predloženih izmjena nije odobrena na glasanju u Commons-u. Bivša ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman i bivši ministar za imigraciju Robert Dženrik bili su među 11 konzervativaca koji su se pobunili protiv zakona u punom glasanju u sredu.