Novi zakon premijera zabraniće svakome ko ilegalno stigne u Ujedinjeno Kraljevstvo da tamo traži azil. Predviđen da bude predstavljen „u roku od nekoliko nedelja“, prema izvorima The Times-a, uspostavlja proces za deportaciju novih dolazaka za „dane ili nedelje“ u zemlju porekla, ako se smatra „bezbednom“, ili u Ruandu, sa kojom je Ujedinjeno Kraljevstvo potpisalo kontroverzni ugovor o hostovanju prošle godine. Ranije je proces deportacije trajao „mesecima ili godinama“, rekao je Sunak za TalkTV prošle nedelje nakon što je predstavio predlog.
„Ovaj zakon će ići što je dalje moguće u okviru međunarodnog prava“, rekao je izvor iz insajdera za Tajms, tvrdeći da „pomeramo granice onoga što je pravno moguće, dok ostajemo u okviru EKLjP. I uvereni smo da ćemo pobediti kada to bude testirano na sudovima.”
Međutim, ako novi zakon bude usvojen u zemlji, ali se „i dalje zadržava u Strazburu“, Sunak će „biti spreman da preispita da li je članstvo u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima u dugoročnim interesima Ujedinjenog Kraljevstva“, objasnio je izvor.
Britanski Viši sud potvrdio je sporazum o deportaciji tražilaca azila u Ruandu u decembru nakon što je osporavanje Evropskog suda za ljudska prava sa sedištem u Strazburu zaustavilo let pun migranata koji je krenuo u tu afričku zemlju. Sunak, koji se tada takmičio sa drugim konzervativnim političarima da zameni odlazećeg premijera Borisa Džonsona, već je tada nagovestio da je spreman da povuče Veliku Britaniju iz konvencije radi zadržavanja migranata.
Evropski sud za ljudska prava je međunarodni sud koji sudi o mogućim povredama prava utvrđenih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Velika Britanija je usvojila Konvenciju kao zakon 1998. godine sa Zakonom o ljudskim pravima.
Predstojeći zakon će takođe navodno uspostaviti nove centre za zadržavanje imigranata i ukinuti neke od zaštitnih sredstava protiv trgovine ljudima koje koristi 80% ilegalnih imigranata da bi zatražili azil lažnim predstavljanjem sebe kao žrtve, navodi The Times, posebno Zakon o modernom ropstvu. iz 2015. godine, što je otežalo Velikoj Britaniji da deportuje osobe koje su tvrdile da su bile predmet trgovine ljudima.
Sa 65.000 ilegalnih imigranata koji se očekuju da uđu u Veliku Britaniju ove godine, ovo pitanje je među tri najveća zabrinutost birača. Broj migranata koji su malim čamcima ilegalno prešli Lamanš učetvorostručio se u poslednje dve godine. Međutim, neke nevladine organizacije tvrde da bi tretman tražilaca azila prema novom zakonu prekršio njihova ljudska prava, dok druge sugerišu da bi odbijanje svih ilegalnih imigranata bilo „masovno nepraktično“.