Britanski premijer je predložio pet koraka za smanjenje uticaja Ruske Federacije na svetsku ekonomiju

Britanski premijer je predložio pet koraka za smanjenje uticaja Ruske Federacije na svetsku ekonomiju

Britanski premijer Riši Sunak je pred samit G20 u Indoneziji izneo svoje viđenje koraka koje treba preduzeti da bi se smanjio uticaj Rusije na globalnu ekonomiju.

Kako prenosi Evropska istina, to se navodi u njegovoj kolumni objavljenoj u The Telegraphu.

Sunak je napomenuo da lideri treba da preuzmu odgovornost i dolaze na sastanke, ali je Putin – krivac rata i niza globalnih problema – odlučio da se ne pojavi na samitu G20.

Riši Sunak je takođe pozdravio ukrajinsko ponovno zauzimanje desne obale Hersonske oblasti – nekoliko nedelja nakon što je Putin najavio da će Herson „zauvek“ postati deo Ruske Federacije.

„Ovo je istorijski događaj u borbi Ukrajine za povratak onoga što joj pripada. Ukrajinci se zalažu za fundamentalne principe koji su važni za sve nas – principe suvereniteta i samoopredeljenja, koji su kamen temeljac stabilnog međunarodnog poretka“, rekao je on. “, rekao je premijer.

On je napomenuo da će Britanija nastaviti vojnu podršku Ukrajini i podsetio na poslednji od obećanih paketa pomoći.

Prvim od pet koraka koje svet treba da preduzme, on naziva hitnu podršku zimskom vremenu tamo gde je to potrebno – kako u Ukrajini, tako i građanima drugih zemalja koji su u nevolji zbog izuzetno visokih cena energenata.

Drugo, piše Sunak, svet ne bi trebalo da dozvoli Rusiji da sve ucenjuje pitanjem bezbednosti hrane. „Podržavam generalnog sekretara Ujedinjenih nacija da prevoznici žitarica treba da se kreću Crnim morem, i pozivam sve one zemlje koje mogu da proizvedu više hrane ili oslobode zalihe da to učine kako bi pomogle u povećanju zaliha“, rekao je Sunak.

Treći korak naziva eliminisanjem energetske zavisnosti od zemalja kao što je Rusija, u četvrtom govori o promociji slobodnih tržišta i otvorene svetske ekonomije.

Kao peti korak, Riši Sunak je pozvao na suzbijanje umešanosti siromašnijih zemalja u „kreditne zamke“, kao i na otklanjanje uzroka ubrzanja inflacije.

„Nećemo dozvoliti da naša ekonomska budućnost bude talac akcija države u egzilu… Umesto toga, mi ćemo podržati Ukrajinu i raditi na sprovođenju svakog elementa ovog plana od pet tačaka, promovišući slobodna tržišta i globalno ekonomije“, zaključio je premijer.

Ranije je Riši Sunak rekao da samit G20 u Indoneziji ne može da bude „uobičajen posao“ i obećao da će biti strog prema Rusiji.

Prema pisanju medija, Velika Britanija i Evropska unija dogovorile su se da bojkotuju govore ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova na samitu G20 i pozvaće svoje saveznike da im se pridruže.

Koje odluke treba doneti na Baliju i zašto ima razloga da se govori o opasnosti za Ukrajinu, pročitajte u članku „Evropska istina“