Britanska ministarka unutrašnjih poslova planira da ograniči upotrebu šatora beskućnicima

Britanska ministarka unutrašnjih poslova planira da ograniči upotrebu šatora beskućnicima

Britanska ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman izjavila je u subotu da će predložiti nove zakone kojima bi se ograničila upotreba šatora od strane beskućnika, rekavši da mnogi od njih to vide kao „izbor životnog stila”.

U postu na mreži X, Braverman, koja se smatra mogućim budućim liderom vladajuće Konzervativne partije, rekla je da će država uvek podržavati one koji su zaista beskućnici.

„Ali ne možemo dozvoliti da naše ulice preuzmu nizovi šatora koje zauzimaju ljudi, mnogi od njih iz inostranstva, koji žive na ulici kao životni izbor“, rekla je ona.

Braverman je tvrdila da će britanski gradovi, ukoliko vlada ne reaguje, „ići putem mesta u SAD kao što su San Francisko i Los Anđeles, gde je slaba politika dovela do eksplozije kriminala, uzimanja droge i siromaštva“.

Ona je rekla da postoje opcije za ljude koji ne žele da spavaju grubo, a vlada radi sa lokalnom upravom na povećanju podrške.

„Ono što želim da zaustavim, a ono što većina koja poštuje zakon želi da zaustavimo, jesu oni koji izazivaju smetnje i uznemiravanje drugim ljudima dižući šatore na javnim mestima, agresivno prose, kradu, uzimaju drogu, bacaju otpad i omalovažavaju naše zajednice,“ dodala je Braverman.

Kritikovala ju je Angela Rainer, zamenica lidera opozicione Laburističke partije, koja je na Ks rekla: „Grubo spavanje nije ‘izbor načina života’,” i okrivila je za povećanje broja beskućnika 13 godina konzervativne vlade.

Dobrotvorna organizacija za beskućnike Shelter takođe je kritikovala Bravermanovu.

„Da razjasnimo: život na ulici nije ’izbor načina života’ – to je znak neuspešne vladine politike“, navodi se na X.

Novi zakonski program vlade biće predstavljen u Kraljevom govoru u utorak.

Braverman je u septembru pozvala na globalnu reviziju pristupa imigraciji, što će verovatno biti ključno pitanje na opštim izborima u Britaniji koji se očekuju sledeće godine.

Taj govor su kritikovali aktivisti za ljudska prava, opozicioni političari, pa čak i neki članovi njene partije.