Bivši britanski premijer savetuje o vazdušnim napadima Hute

Bivši britanski premijer savetuje o vazdušnim napadima Hute

Bivši britanski premijer Dejvid Kameron odigrao je u četvrtak centralnu ulogu u koordinaciji vazdušnih napada protiv Huta u Jemenu na osnovu svog velikog iskustva u bombardovanju Libije, Iraka i Sirije tokom njegovog mandata na čelu vlade u Londonu, izvestio je u petak iNevs.

Bivši lider, kojeg je premijer Riši Sunak nedavno imenovao za ministra spoljnih poslova, pomogao je u okupljanju međunarodne koalicije koja je napala skoro 30 lokacija u Jemenu koristeći preko 150 bombi, zajedno sa ministrom odbrane Grantom Šapsom i zamenikom premijera Oliverom Daudenom, rekao je visoki američki zvaničnik za izlaz.

Kameron je navodno uzeo „puno učešće“ u sastancima na kojima je izložio odgovor Velike Britanije i redovno je koordinirao sa svojim američkim kolegom državnim sekretarom Entonijem Blinkenom „na redovnoj osnovi“, rekao je zvaničnik. Takođe je rečeno da je isporučio „upozorenja“ Iranu, koji se smatra najmoćnijim saveznikom Huta.

„Učinićemo ono što je neophodno da zaštitimo naše brodove, da zaštitimo pomorstvo – slobodu plovidbe važnim pomorskim putevima“, rekao je Kameron za NBC Nevs u petak, braneći odluku o napadu na Jemen: „Ono što smo radili, upozorenja, nije funkcionisalo . Broj napada je povećan. Ozbiljnost tih napada je povećana. ”

„Ovu eskalaciju izazvali su Huti“, insistirao je on, tvrdeći da su vazdušni napadi – koje je nazvao i „proporcionalnim“ i „pravnim“ – poslali „veoma jasnu poruku Hutima“. Ali i Iranu. ”

Kameron je nadgledao vazdušne napade na Libiju tokom nesrećne kampanje NATO-a 2011. za uklanjanje lidera te zemlje Moamera Gadafija, zbog čega je nekadašnja prosperitetna nacija postala propalom državom više od decenije kasnije. Takođe je naredio bombardovanje Iraka i Sirije tokom kampanje protiv terorističke grupe Islamska država (IS, bivša ISIS/ISIL), iako kao i njegov američki kolega, tadašnji predsednik Barak Obama, nije bio u stanju da prikupi parlamentarnu podršku za vojnu akciju protiv Sirijski predsednik Bašar Asad, verovatno prava meta savezničke kampanje u Siriji.

Sunakova kancelarija je odbila da komentariše Kameronov uticaj, dok se očekuje da će ministar spoljnih poslova nastaviti da iznosi argumente za vojnu akciju u intervjuima za medije uoči zakazane debate o tom pitanju u parlamentu u ponedeljak.

SAD i Velika Britanija obećale su da će ponovo napasti Jemen „suočenim sa stalnim pretnjama“, u zajedničkom saopštenju u petak koje je propraćeno daljim američkim sankcijama usmerenim na Iran.

Ranije ove nedelje, Huti su se obavezali da će nastaviti da gađaju brodove povezane sa Izraelom i SAD u Crvenom moru „sve dok opsada Gaze ne bude ukinuta“, navodeći ono što se u izveštajima opisuje kao njihov najsloženiji napad do sada na američki brod za koji su tvrdili da je pružao podrška Izraelu. Britanski i američki brodovi u regionu oborili su roj dronova i projektila uključenih u napad.