Britanska policija spremna za nove nerede

Britanska policija spremna za nove nerede

Policija širom gradova u Velikoj Britaniji pripremila se za nove nerede ekstremno desničarskih aktivista u nedelju, dok je nasilje koje je izbilo poslednjih dana usled divljanja nožem na času plesa u kojem su poginule tri devojčice i nekoliko ranjenici su pokazivali malo znakova jenjavanja.

Policija je već u nedelju izrazila zabrinutost zbog potencijalnih problema u Boltonu na severozapadu Engleske, a policija za nerede i policajci na konjima poređali su se između antiimigracionih demonstranata ispred hotela Holidai Inn, za koji se veruje da su smešteni tražioci azila, na severu grad Rotherham.

Očekuje se da će se održati još demonstracija širom zemlje, a mnogi kontrademonstranti će takođe pokazati svoje prisustvo.

U subotu su se aktivisti krajnje desnice suočili sa demonstrantima protiv rasizma širom Ujedinjenog Kraljevstva, sa scenama nasilja koje su se odigravale na lokacijama širom Ujedinjenog Kraljevstva, od Belfasta, glavnog grada Severne Irske, do Liverpula na severozapadu Engleske i Bristola na zapadu . Dalja hapšenja su verovatno pošto policija pretražuje CCTV, društvene mreže i snimke kamera koje se nose na telu.

U samo jednom incidentu u subotu, policija Merzisajda saopštila je da je oko 300 ljudi bilo uključeno u nasilne nerede u Liverpulu, u kojima je zapaljen objekat u zajednici. Bibliotečko čvorište Spelou Lejn, koje je otvoreno prošle godine da bi pružilo podršku jednoj od najsiromašnijih zajednica u zemlji, pretrpelo je ozbiljna oštećenja u prizemlju. Policija je saopštila da su izgrednici pokušali da spreče vatrogasce da pristupe vatri, bacivši projektil na vatrogasno vozilo i razbivši zadnje staklo kabine.

Policija je takođe upozorila da široko rasprostranjene mere bezbednosti, sa hiljadama raspoređenih policajaca, znače da drugi zločini možda neće biti istraženi u potpunosti.

„Vidimo policajce koji se povlače iz svakodnevnog rada policije“, rekla je Tifani Linč iz Policijske federacije Engleske i Velsa za BBC. „Ali dok se to dešava, zajednice koje su tamo koje imaju incidente protiv njih – žrtava zločina – nažalost, njihovi zločini se ne istražuju.

Nasilje je izbilo ranije ove nedelje, navodno u znak protesta zbog napada nožem u ponedeljak u Sautportu. Uhapšen je 17-godišnji mladić.

Internetom su se proširile lažne glasine da je mladić musliman i imigrant, što je izazvalo gnev među pristalicama krajnje desnice. Osumnjičeni mlađi od 18 godina obično se ne imenuju u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali sudija Endrju Menari naredio je da se identifikuje Aksel Rudakubana, rođen u Velsu od roditelja iz Ruande, delimično kako bi se zaustavilo širenje dezinformacija. Rudakubana je optužena za tri ubistva i 10 za pokušaj ubistva.

Policija je saopštila da mnoge akcije organizuju na mreži zasjenjene ekstremno desničarske grupe, koje mobilišu podršku putem interneta frazama poput „dosta je bilo“, „spasimo našu decu“ i „zaustavite čamce“. Oni koriste zabrinutost zbog obima imigracije u zemlji, posebno desetina hiljada migranata koji stižu malim čamcima iz Francuske preko Lamanša.

Pozivi na proteste dolaze iz difuzne grupe naloga na društvenim mrežama, ali ključni igrač u njihovom pojačavanju je Stiven Jaksli-Lenon, dugogodišnji ekstremno desničarski agitator koji koristi ime Tomi Robinson. On je predvodio Englesku odbrambenu ligu, koju policija Merzisajda povezuje sa nasilnim protestima u Sautportu u utorak, dan nakon napada nožem.

Grupa se prvi put pojavila oko 2009. godine, predvodeći seriju protesta protiv, kako je opisala, militantnog islama koji je često prelazio u nasilje. Jaksli-Lenonu je zabranjen Tviter 2018, ali mu je dozvoljen povratak nakon što ga je kupio Elon Mask i rebrendirao u Ks. Ima više od 800.000 pratilaca.

Članstvo i uticaj grupe su opali nakon nekoliko godina, a Jaksli-Lenon, 41, suočila se sa bezbroj pravnih problema. On je bio u zatvoru zbog napada, nepoštovanja suda i hipotekarne prevare i trenutno se suočava sa nalogom za hapšenje nakon što je prošle nedelje napustio Ujedinjeno Kraljevstvo pre zakazanog saslušanja u postupku za nepoštovanje suda protiv njega.

Najdžela Faraža, koji je u julu prvi put izabran u parlament kao lider Reform UK, mnogi takođe okrivljuju za podsticanje – indirektno – antiimigracionog raspoloženja koje je bilo evidentno u poslednjih nekoliko dana. Osuđujući nasilje, on je kritikovao vladu što je za to okrivila „nekoliko ekstremno desničarskih nasilnika” i rekla da je „krajnja desnica reakcija na strah… koji dele desetine miliona ljudi”.

Demonstranti krajnje desnice održali su nekoliko nasilnih okupljanja od napada nožem, sukobivši se sa policijom u utorak ispred džamije u Sautportu — u blizini mesta uboda — i bacajući limenke piva, flaše i baklje u blizini premijerove kancelarije u Londonu sledećeg dana. Mnogi u Sautportu su izrazili svoj bes zbog organizovanih akata nasilja nakon tragedije.

Novi britanski premijer Keir Starmer okrivio je za nasilje „mržnju krajnje desnice“ i obećao da će okončati haos. Rekao je da će policiji širom Ujedinjenog Kraljevstva biti dato više resursa da zaustavi „kršenje reda i zakona na našim ulicama“.

Ministarka policije Dajana Džonson rekla je za Bi-Bi-Si da „nema potrebe“ da se dovodi vojska da pomogne policiji u njenim naporima da se suoče sa nasiljem.