Trusova je rekla da će „početi da smanjuje poreze od prvog dana“ ako postane premijer.
„Preokrenuo bih rast nacionalnog osiguranja koji je došao u aprilu, pobrinuo bih se da porez na korporacije ostane konkurentan kako bismo mogli da privučemo biznis i investicije u Britaniju. Učiniću da privatni sektor raste brže od javnog sektora, sa dugoročnim planom da se smanji iznos državne potrošnje i poresko opterećenje“, rekla je ona.
Truss (46) je dugo bila reklamirana kao potencijalni Džonsonov naslednik, a ankete su pokazale njenu popularnost među članovima Konzervativne partije.
Trus je poslanik od 2010. godine i počeo je da se penje na ministarskoj lestvici ubrzo nakon što je ušao u parlament. Najduže je na ministarskim funkcijama, bila je u vladama Dejvida Kamerona, Tereze Mej i Džonsona.
Ministar spoljnih poslova Rehman Čišti takođe je neočekivano najavio svoju kandidaturu za lidera Torijevaca. Kao rezultat toga, do sada se 11 konzervativaca bori da zameni Džonsona na mestu premijera.
Dan ranije, britanski poslanici i bivši ministri zdravlja Sajid Džavid i Džeremi Hant, koji su bili i na čelu Forin ofisa, najavili su da će se uključiti u trku za mesto premijera.
Novi britanski ministar finansija Nadhim Zahavi, koji je imenovan ranije ove nedelje, takođe će se kandidovati za novog lidera Konzervativne stranke.
Britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je da je odlučio da se ne kandiduje na izborima.
Britanski premijer Boris Džonson najavio je da se povlači sa mesta lidera Konzervativne stranke, ali planira da ostane na mestu premijera dok se ne izabere novi lider.
Posle višednevne borbe za funkciju, Džonsona su napustili svi osim šačice saveznika nakon što je poslednji u nizu skandala poljuljao njihovu podršku.
Pogledajte novi video EuroPravde: Ostavka Borisa Džonsona: posledice po Ukrajinu. Ko će ga zameniti? Šta će se promeniti? a takođe pročitajte: Boris do oktobra: šta će se promeniti za Ukrajinu i zašto će se dogoditi ostavka premijera Džonsona