Britanski fond za nuklearno gorivo, prema Stjuartovim rečima, pomoći će jačanju energetske bezbednosti podsticanjem ulaganja u razvoj i komercijalizaciju domaće proizvodnje nuklearnog goriva, uključujući napredne tehnologije.
Reč je o razvoju novih pogona u Velikoj Britaniji za preradu kako sveže iskopanog tako i prerađenog uranijuma. Ovo će pomoći da se obezbedi gorivo za sadašnje i buduće nuklearne reaktore, kao i da doprinese međunarodnoj diversifikaciji zaliha goriva.
Trenutno prerada uranijuma za nuklearne elektrane za Britaniju, prema rečima resornog ministra britanske vlade, nije dostupna van Rusije, a istovremeno je važna faza u ciklusu stvaranja nuklearnog goriva.
Do 13 miliona funti iz fonda već je primilo postrojenje za proizvodnju nuklearnog goriva u Springfildu u engleskom gradu Prestonu za razvoj kapaciteta za konverziju nuklearnog goriva i očuvanje radnih mesta.
Ostatak sredstava fonda biće raspoređen kroz tenderski proces za stimulisanje tržišta nuklearnog goriva, podršku relevantnim profesionalcima, otvaranje novih radnih mesta širom Velike Britanije i otvaranje novih mogućnosti za izvoz.
Kako se podseća u saopštenju britanske vlade, još u junu, lideri „Grupe sedam“ su se dogovorili da smanje zavisnost od proizvoda nuklearnog sektora iz Rusije, posebno, zaliha uranijuma i kapaciteta za proizvodnju nuklearnog goriva. Trenutno Rusija poseduje oko 20% svetskog kapaciteta za konverziju uranijuma i 40% kapaciteta za obogaćivanje uranijuma.
Podsetimo, još u aprilu je Velika Britanija objavila nameru da izgradi novu nuklearku. Reč je o instalaciji Sizevell C, u koju će London uložiti 700 miliona funti. Očekuje se da će Sizevell C početi da proizvodi električnu energiju od 2035. godine, obezbeđujući 10.000 radnih mesta.
Osim toga, britanska vlada planira da skoro u potpunosti zameni sve nuklearne elektrane u Britaniji do 2050. godine. Za to vreme trebalo bi da se izgradi šest-sedam novih, snažnijih nuklearki.