Vlada Velike Britanije saopštila je da je počela da zadržava migrante radi deportacije u Ruandu u narednim nedeljama, u skladu sa kontroverznom imigracionom politikom koju promoviše premijer Riši Sunak.
U saopštenju objavljenom na svojoj veb stranici u sredu, Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da su prvi ilegalni imigranti zadržani nakon niza racija širom zemlje. Više od 2.200 pritvorskih prostora pripremljeno je za smeštaj onih koji su privedeni u okviru operacije, dodaje se u saopštenju.
„Uklonili smo još 44 osobe bez prava da budu u Velikoj Britaniji na jednom od naših redovnih povratnih letova. Ovo uključuje strane kriminalce sa kombinovanim zatvorskim kaznama od više od 61 godine, za krivična dela uključujući zločine sa oružjem i nožem“, navodi se u zasebnom saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova objavljenom na Ks (bivši Tviter).
Očekuje se da će pritvoreni biti deportovani u narednih devet do 11 nedelja, navodi vlada.
Ovaj potez dolazi manje od dve nedelje nakon što je britanski parlament odobrio Predlog zakona o bezbednosti Ruande, koji obezbeđuje pravni okvir za početak letova za deportaciju. London i Kigali su prvobitno postigli petogodišnji sporazum u aprilu 2022. da tražioci azila koji su ilegalno ušli u Veliku Britaniju budu poslati u afričku državu koja nema izlaz na more.
Dogovor je, međutim, zaustavljen intervencijom Evropskog suda za ljudska prava, koji je dva meseca kasnije blokirao prvi let za deportaciju. Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva takođe je prošlog novembra proglasio šemu nezakonitom.
Pre nego što je usvojen prošlog meseca, zakon koji promoviše Ruandu kao sigurno utočište za preseljenje izbeglica – koji je takođe bio dizajniran da blokira dalje sudske izazove – suočio se sa snažnim protivljenjem u Domu lordova i Commons-a zbog zabrinutosti za ljudska prava. UN i Britanski parlamentarni komitet za ljudska prava proglasili su ga nezakonitim, tvrdeći da bi to nanijelo nepopravljivu štetu ugledu Ujedinjenog Kraljevstva. Dom lordova je ranije podržao predlog kojim se parlament poziva da ga ne ratifikuje.
U sredu je britanski sindikat menadžera i profesionalaca u javnoj službi (FDA) saopštio da je podneo pravno osporavanje zakona, optužujući „kukavičku, nepromišljenu” vladu da ignoriše „pravne sukobe za državne službenike”.
„Zakon predviđa da je na ministru da odluči da li će se pridržavati naloga iz pravila 39 koji je doneo Evropski sud za ljudska prava. Uputa da se takva naredba ignoriše prekršila bi međunarodno pravo, a to je u suprotnosti sa obavezom državnih službenika prema Zakoniku o državnoj službi da postupaju u skladu sa zakonom, koji uključuje međunarodno pravo“, navodi se u saopštenju.
U Britaniji je poslednjih godina zabeležen ogroman priliv ilegalnih imigranata koji su ulazili u zemlju čamcima iz kontinentalne Evrope. Prema najnovijim vladinim podacima, 7.167 ljudi stiglo je takozvanim „malim čamcima“ u prva četiri meseca ove godine, što je povećanje od više od 1.400 u odnosu na isti period januar-april prošle godine.
Sunakova konzervativna vlada, koja je „zaustavljanje čamaca“ učinila ključnim obećanjem otkako je preuzeo dužnost 2022. godine, insistirala je da će ruandska šema odvratiti migrante od prelaska Lamanša.