Sunak kaže da je „zlatna era“ sa Kinom završena

Sunak kaže da je „zlatna era“ sa Kinom završena

LONDON – Britanski premijer Riši Sunak izjavio je u ponedeljak da je „zlatna era“ veza Ujedinjenog Kraljevstva sa Kinom završena u svom prvom velikom govoru o spoljnoj politici, opisujući rastući autoritarizam Kine kao „sistemski izazov našim vrednostima i interesima”.

Ali Sunak je prestao da Kinu naziva pretnjom, razočaravajući kineske jastrebove u svojoj Konzervativnoj stranci koji su do nedavno očekivali da će Kinu klasifikovati kao „pretnju“ bezbednosti Ujedinjenog Kraljevstva kao deo ažuriranja vladine spoljne i odbrambene politike, prenosi AP.

U svom govoru na godišnjem banketu lorda gradonačelnika u Londonu, Sunak je rekao da će se Ujedinjeno Kraljevstvo suprotstaviti globalnim konkurentima poput Kine – „ne velikom retorikom, već snažnim pragmatizmom“ i jačanjem svojih veza sa globalnim saveznicima koji isto misle, uključujući SAD, Kanada, Australija i Japan.

„Prepoznajemo da Kina predstavlja sistemski izazov za naše vrednosti i interese, izazov koji postaje sve akutniji kako se kreće ka još većem autoritarizmu“, rekao je on.

Osvrćući se na to kako Peking vodi rasprostranjene proteste širom Kine protiv striktne strategije „nulte kovid“ u zemlji, Sunak je rekao da je „umesto da sluša proteste svog naroda, kineska vlada odlučila da se dalje obračunava, uključujući i napad na novinara Bi-Bi-Sija“.

U julu, tokom konzervativne trke za liderstvo za izbor naslednika bivšeg premijera Borisa Džonsona, Sunak je rekao da Kina predstavlja „najveću pretnju“ za Britaniju i bezbednost i prosperitet sveta.

Tada je obećao da će zatvoriti sve Konfucijeve institute, organizacije koje delimično finansira kineska vlada i koje promovišu kinesku kulturu i jezik na univerzitetima u Velikoj Britaniji. Takođe je rekao da će voditi međunarodnu alijansu protiv kineskih sajber pretnji i pomoći britanskim kompanijama i univerzitetima u borbi protiv kineske špijunaže.

Poslanik Iain Duncan Smith, bivši lider Konzervativne stranke i glasni kineski kritičar, rekao je da Sunakov „čvrsti pragmatizam“ znači „sve što želite da znači“ i da predstavlja „smirenje“. A Dejvid Lemi, portparol za spoljne poslove opozicione Laburističke partije, opisao je Sunakov govor kao „tanak kao kaša“.

„Sve što pokazuje je da konzervativna vlada ponovo prebacuje svoju retoriku o Kini“, rekao je Lami.