Lavrov: BRIKS pomaže Rusiji da zaobiđe sankcije Zapada

Lavrov: BRIKS pomaže Rusiji da zaobiđe sankcije Zapada

Rusija i Kina su u stanju da prevaziđu probleme koji proizilaze iz zapadnih sankcija korišćenjem multilateralnih formata, kao što su BRIKS i Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS), izjavio je u utorak ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji boravi u dvodnevnoj poseti Kini.

BRIKS – koji je ranije činio Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku – doživeo je veliki talas ekspanzije. Još četiri zemlje – Etiopija, Iran, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati – pridružile su se grupi početkom ove godine, a u budućnosti se očekuju dalja dodavanja.

Politički i ekonomski uticaj bloka značajno se povećao otkako su SAD, EU i druge zapadne zemlje uvele oštra ograničenja Rusiji nakon početka sukoba u Ukrajini 2022. Nijedna članica BRIKS-a se nije pridružila zapadnoj kampanji, i nastavila je ili povećala trgovinu sa Rusijom.

Govoreći na konferenciji za novinare nakon sastanka sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem, ruski najviši diplomata je rekao da je njegov kolega smislio formulu za poništavanje efekta sankcija.

„Moj kolega je detaljno govorio o konkretnim ekonomskim prazninama koje nastaju kao rezultat nezakonite politike jednostranih sankcija i koje ćemo rešiti u okviru BRIKS-a i u okviru ŠOS-a“, rekao je Lavrov.

Kao odgovor na sankcije Zapada, Rusija diverzifikuje svoju spoljnu trgovinu na azijsko-pacifičko tržište, a Kina se pojavljuje kao ključni igrač. Prošle godine je trgovina između Rusije i Kine porasla na rekordni nivo od 240 milijardi dolara, premašivši cilj od 200 milijardi dolara koji su postavile dve vlade, prema podacima kineske carine.

U ponedeljak, tokom višednevne posete Pekingu koja se poklopila sa posetom Lavrova, američki ministar finansija Dženet Jelen zapretila je kineskim kompanijama „značajnim posledicama“ ako isporuče delove ili opremu ruskoj vojsci.

U decembru je američki predsednik Džo Bajden potpisao izvršni nalog kojim se omogućavaju sankcije stranim institucijama koje nastavljaju da se bave Rusijom. Uredba je usmerena na kompanije izvan SAD i EU za koje veruju da pomažu Rusiji da nabavi osetljive predmete, koji navodno uključuju poluprovodnike, alatne mašine, hemijske prekursore, kuglične ležajeve i optičke sisteme.

Sankcije koje predvode SAD usmerene na neruske entitete su osmišljene da spreče kompanije širom sveta da pomognu Moskvi da zaobiđe zapadna ograničenja usvojena u prethodnim paketima. Moskva je kritikovala politiku sankcija u celini, uz napomenu da one nisu uspele da destabilizuju rusku ekonomiju, već su se suprotstavile zemljama koje su ih uvele.