Brazilski lider Lula obnovio veze sa Kubom na samitu G77 u Havani

Brazilski lider Lula obnovio veze sa Kubom na samitu G77 u Havani

Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva sastao se u subotu u Havani sa kubanskim kolegom, nagovestivši revitalizaciju veza između dve zemlje u prvom putovanju brazilskog predsednika toj karipskoj naciji u poslednjih devet godina, piše AP.

Lula je bio u Havani na samitu Grupe 77 zemalja u razvoju plus Kina. Grupa, osnovana 1960-ih, sastaje se na Kubi samo nekoliko dana uoči Generalne skupštine UN-a u Njujorku.

Obraćajući se na samitu u subotu, Lula je požalio na embargo Kube koji predvode SAD. Ostrvo je „žrtva ilegalnog ekonomskog embarga. Brazil je protiv bilo kakve jednostrane mere prinude“, rekao je on.

„Odbacujemo uključivanje Kube na listu državnih sponzora terorizma“, dodao je on. Lula je spominjao američku listu zemalja za koje smatra da su više puta pružale podršku aktima međunarodnog terorizma. Zemlje na listi podležu sankcijama.

Kuba i Brazil dele snažne istorijske i demografske veze. Brazilske sapunice su popularne na Kubi, a obe imaju bogatu muzičku tradiciju.

Lula i bivši kubanski lider Fidel Kastro bili su prijatelji, a Lulina tesna pobeda nad bivšim predsednikom krajnje desnice Jairom Bolsonarom na prošlogodišnjim izborima proslavljena je na Kubi.

Događaj u Havani bio je prilika da se „ozvaniči ponovno uspostavljanje političkih i diplomatskih odnosa sa Kubom koji su bili potpuno napušteni tokom Bolsonarove administracije“, rekao je Paulo Peres, politikolog sa Federalnog univerziteta Rio Grande do Sul.

Veze su bile jake između dve zemlje kada je Lulina levičarska Radnička partija bila na vlasti između 2003. i 2016. godine, ali su se pogoršale pod Bolsonarom, koji je bio za embargo.

Očekivalo se da će Lula i kubanski lider Migel Dijaz-Kanel razgovarati o dugu Kube brazilskoj razvojnoj banci. Brazilska štampa navodi da iznosi oko 540 miliona dolara, dug je uglavnom nagomilan tokom velikih radova na kubanskoj luci Mariel, koja se nalazi otprilike 40 kilometara (25 milja) zapadno od Havane.

Kuba je prestala da plaća zajam 2018. Bolsonarovi saveznici na krajnjoj desnici redovno su koristili ovo pitanje da optuže Lulu da radije gradi luku na komunističkoj Kubi nego da finansira nacionalne projekte.

„Uspešan oporavak sredstava pozajmljenih Kubi za finansiranje radova koje izvode brazilske kompanije na ostrvu biće relevantan da se suprotstavi kritikama opozicije na račun Radničke partije“, rekao je Antonio Horhe Ramaljo Da Roča, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu. Univerzitet u Braziliji.

Lula je takođe veoma zainteresovan za povećanje korišćenja luke od strane brazilskih kompanija i maksimalno iskorištavanje njene infrastrukture kako bi se olakšala međunarodna trgovina sa Karibima i SAD, rekao je Peres.

Očekuje se da će na dnevnom redu biti i proširenje trgovinskih veza između dve zemlje. Brazil je 2022. godine imao trgovinski suficit sa Kubom od približno 287 miliona dolara, navodi se u januarskom saopštenju brazilskog ministarstva spoljnih poslova. Brazil je uglavnom izvozio biljne masti i ulja, pirinač i živinsko meso.

Kuba je u nevolji, kako su neki stručnjaci nazvali najtežu ekonomsku krizu od kubanske revolucije 1959. Dok bi povećani uvoz niza dobara bio dobrodošao na ostrvo, smatra se da kubanska vlada nema dovoljno sredstava za plaćanje.

Ali Kuba takođe prolazi kroz proces transformacije, otvaranjem malih i srednjih privatnih kompanija. Otkako su mala preduzeća postala legalna u septembru 2021. godine, na Kubi je pokrenuto više od 8.000 kompanija.

Dvojica lidera će verovatno razgovarati i o brazilskom programu „Više lekara“, rekao je Peres. Pokrenuta 2013. godine, inicijativa je regrutovala lekare iz inostranstva da rade u udaljenim delovima zemlje gde je nedostajalo zdravstvenih usluga.

Bolsonaro je kritikovao program, što je dovelo do njegove ishitrene suspenzije u prvim danima nakon njegovog izbora 2018.

Obe zemlje imaju interes da ponovo pokrenu „Više lekara“, rekao je Peres. Kubanska vlada bez novca bi pozdravila prihode od plata lekara, dok Brazil i dalje pati od nedostatka zdravstvenih radnika u ruralnim oblastima.

Bolsonaro je bio malo zainteresovan za međunarodne poslove. Od kada je preuzeo dužnost u januaru, Lula je nastojao da prikaže Brazil kao glavnog igrača na globalnoj sceni.

Deo te strategije bio je i brojna međunarodna putovanja, tokom kojih se Lula zalagao za preuređenje globalnog svetskog poretka u korist više moći u zemljama Globalnog juga.

Nakon putovanja na Kubu, Lula će se uputiti u Njujork, gde će održati uvodni govor Generalne skupštine UN i sastati se sa predsednikom Džoom Bajdenom na bilateralnom sastanku.