Brazil je zabrinut da bi brza ekspanzija BRIKS-a, unutarvladinog ekonomskog foruma u kojem je on jedan od osnivača, destabilizovala organizaciju i umanjila uloge sadašnjih država članica, rekli su izvori iz vlade Rojtersu.
„Širenje bi moglo da transformiše blok u nešto drugo“, rekao je anonimni brazilski zvaničnik, prenela je novinska agencija u sredu. „Pozicija Brazila se odnosila na koheziju grupe i očuvanje našeg prostora u grupi važnih zemalja.
BRIKS trenutno uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, pri čemu se potonja pridružila prvobitnim četirima članicama 2010. Klub se proglašava kao protivteža globalnom uticaju Zapada dok svet prelazi na multipolarni politički poredak.
Trenutno čini oko 40% svetske populacije i skoro četvrtinu njene ekonomije, i razvija alternative ukorenjenim međunarodnim finansijskim institucijama, kao što su Međunarodni monetarni fond i Svetska banka.
Desetine zemalja najavile su svoje interesovanje za pridruživanje BRIKS-u, a Bolivija je to učinila u ponedeljak, a 22 su zvanično podnele zahtev za članstvo. Sadašnji članovi raspravljaju o tome koje formalne kriterijume treba da ispune kandidati, u nadi da će moći da postignu konsenzus na vreme za predstojeći samit lidera u Johanesburgu 20. i 22. avgusta.
Kina i Rusija su izrazile podršku proširenju organizacije, a Južna Afrika podržava taj potez pod uslovom da se pravila pažljivo razmotre. Indija „ima rezerve“, ali je u velikoj meri odustala od svog prethodnog oklevanja, navodi Rojters, ostavljajući Brazil kao „glavnog držača“.
„Brazil će morati da popusti u nekom trenutku jer smo realni i nije u našoj prirodi da blokiramo stvari“, rekao je brazilski zvaničnik agenciji. „Ali to neće biti dobro za nas.“
Brazilija se zalaže za postepeni rast kako bi se održala regionalna ravnoteža i zadržale glavne uloge za pet sadašnjih članica, objasnili su izvori.