Brazil domaćin samita G20 u senci ratova i Trampovog povratka, sa ciljem postizanja dogovora o borbi protiv gladi

Brazil domaćin samita G20 u senci ratova i Trampovog povratka, sa ciljem postizanja dogovora o borbi protiv gladi

Pošto se Brazil sprema da bude domaćin samita Grupe 20, malo je verovatno da će vodeće bogate zemlje i zemlje u razvoju potpisati značajnu deklaraciju u vezi sa geopolitikom: Sastanak u ponedeljak i utorak u Rio de Žaneiru je u senci dva velikih ratova i nedavne izborne pobede Donalda Trampa.

Pojačane globalne tenzije i neizvesnost u vezi sa dolazećom Trampovom administracijom ublažili su sva očekivanja za snažno sročenu izjavu koja se bavi sukobima na Bliskom istoku i između Rusije i Ukrajine. Stručnjaci umesto toga predviđaju konačni dokument fokusiran na socijalna pitanja kao što je iskorenjivanje gladi – jedan od brazilskih prioriteta – čak i ako ima za cilj da uključi barem pominjanje ratova koji su u toku.

„Brazilska diplomatija je bila snažno angažovana na ovom zadatku, ali očekivati suštinski snažnu i konsenzusnu deklaraciju u godini kao što je 2024. sa dva ozbiljna međunarodna sukoba znači postaviti letvicu veoma visoko“, rekla je Kristijan Lusena Karneiro, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu. Univerzitet u Sao Paulu.

Nakon što je brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silvat 2022. sprečio krajnje desničarski bivši predsednik Žair Bolsonaro za reizbor, u međunarodnoj zajednici je došlo do izvesnog uzbuđenja zbog mogućnosti levičarskog lidera i pametnog diplomate — koga je Barak Obama svojevremeno nazvao „najpopularnijim političar na Zemlji” — domaćin G20. Bolsonaro je imao malo ličnog interesa za međunarodne samite, dozvolio je da se spoljna politika vodi ideologijom i sukobio se sa nekoliko lidera, uključujući Francuza Emanuela Makrona. Lula je preuzeo dužnost i često je citirao frazu: „Brazil se vratio.

Brazil pod Lulom vratio se svom decenijama starom principu nesvrstanosti da bi napravio politiku koja najbolje štiti njegove interese u sve više multipolarnom svetu. To uključuje razgovore sa svim stranama, što je, prema mišljenju stručnjaka, dalo Brazilu privilegovan položaj da bude domaćin samita kao što je G20.

Ali spoljna politika njegove administracije ponekad je podigla obrve. Brazilsko-kineski mirovni plan za Rusiju i Ukrajinu ne poziva na povlačenje Rusije iz Ukrajine i kritikovao ga je ukrajinski lider Volodimir Zelenski. A Lula je izazvao diplomatski incident sa Izraelom nakon što je uporedio njegove akcije u Gazi sa holokaustom.

Pobeda Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima ranije ovog meseca i skori povratak doktrine „Amerika prva“ takođe mogu da ometaju diplomatski duh potreban za širok dogovor o pitanjima koja izazivaju podele.

„Ako imamo jednu sigurnost, to se odnosi na skepticizam Donalda Trampa prema multilateralizmu“, rekao je Karneiro.

Dva zvaničnika iz Brazila i jedan iz druge zemlje G20 kažu da argentinski pregovarači stoje na putu zajedničkoj deklaraciji. Govorili su pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da govore javno. Dvojica od njih su rekli da su argentinski pregovarači izneli nekoliko primedbi na nacrt. Oni se najoštrije protive klauzuli koja poziva na globalni porez na superbogate — što su prethodno prihvatili, u julu — i drugoj klauzuli koja promoviše rodnu ravnopravnost.

Ambasador Maurisio Lirio, brazilski ključni pregovarač u G20, rekao je novinarima 8. novembra da bi konačna deklaracija lidera trebalo da se pozabavi ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku, ali da diplomate i dalje razgovaraju o tome kako doći do univerzalno prihvatljivog jezika.

„Glavna poruka je, naravno, da moramo da postignemo mir ne samo u vezi sa ovim sukobima, već i sa svim sukobima“, rekao je on u glavnom gradu Brazilije, dodajući da je Lulino pokretanje globalnog saveza protiv gladi i siromaštva u ponedeljak jednako važno kao i konačnu izjavu.

„Izjava lidera biće krunsko dostignuće. Ali, u isto vreme, po instrukciji samog predsednika, imamo G20 fokusiranu na konkretne akcije, kao što je pokretanje Globalne alijanse protiv gladi, sa paketom veoma konkretnih socijalnih programa i inovativnih mehanizama za ispunjavanje potrebnih resursa. za njihovo sprovođenje.”

Lula, bivši sindikalac koji potiče iz skromnog porekla, učinio je borbu protiv gladi prioritetom tokom svoja prva dva predsednička mandata (2003-2010) iu zemlji iu inostranstvu. Broj neuhranjenih Brazilaca opao je za više od 80 odsto za 10 godina, prema izveštaju UN iz 2014.

Lulina alijansa za glad jedini je od primarnih ciljeva Brazila za deklaraciju G20 koja će biti dobijena, kaže Tomas Trauman, bivši ministar vlade i politički konsultant sa sedištem u Riju.

„Brazil je želeo globalni dogovor za borbu protiv siromaštva, projekat za finansiranje zelene tranzicije i neki konsenzus oko globalnog poreza za super bogate. Preživeo je samo prvi“, rekao je Trauman.

Predsednik Džo Bajden će prisustvovati samitu nakon zaustavljanja u Limi na forumu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje, a zatim će otputovati u Manaus, grad u brazilskoj amazonskoj prašumi. To će biti prvi put da sadašnji američki predsednik kroči u Amazoniju, a cilj putovanja je da istakne „posvećenost zaštiti životne sredine i poštovanju lokalnih kultura“, navodi se u saopštenju Ambasade SAD u Brazilu od 12. novembra.

Zvaničnici Bele kuće insistiraju na tome da će Bajdenove posete APEC-u i G20 biti suštinske, sa razgovorima o klimatskim pitanjima, globalnoj infrastrukturi, naporima protiv narkotika i sastancima jedan na jedan sa globalnim liderima, uključujući predsednika Kine Si Đinpinga. Ti zvaničnici kažu da će Bajden takođe iskoristiti samit da pritisne saveznike da održe podršku Ukrajini dok pokušava da se odbrani od ruske invazije i da ne izgubi iz vida pronalaženje kraja ratova u Libanu i Gazi.

Sve obaveze koje Bajden preuzme mogu biti poništene od strane sledeće administracije Bele kuće, kaže Danijel Ejres, profesor međunarodnih odnosa na Federalnom univerzitetu Santa Katarina.

„To bi značilo da bi Tramp morao da bude proaktivan i da kaže da SAD neće učiniti nešto za šta su se potpisale na međunarodnom planu“, rekao je Ejres. „To ima cenu. To stvara nesigurnost, lošu percepciju u ime međunarodne zajednice prema Trampu.@

Trampov izbor takođe može dovesti do toga da druge zemlje gledaju na Kinu kao na pouzdanijeg partnera. Si Đinpingova inauguracija megaporta Chancai u Peruu u četvrtak bila je možda najjasniji znak preorijentacije Latinske Amerike.

Značajan odsutan na G20 biće predsednik Rusije Vladimir Putin, za kojim je Međunarodni krivični sud izdao nalog kojim se zemlje članice obavezuju da ga uhapse, a rusku delegaciju će predvoditi Sergej Lavrov. Izrael nije član G20.

„Poslednji sastanci G20 bili su donekle iscrpljeni i postali su samo još jedan trenutak za bilateralne sastanke šefova vlada. Kako je Putin van, Lula je uspeo da Ukrajina ne bude tema, baš kao i Izrael. Ali Trampov izbor oduzima Luli šansu da bude zvezda na sceni“, rekao je Trauman.