Zvaničnici za imigraciju Šri Lanke saopštili su u utorak da su sprečili predsednikovog brata i bivšeg ministra finansija Bazila Radžapakse da odleti iz zemlje, pošto raste bes protiv moćne porodice zbog oslabljene ekonomske krize, prenosi Rojters.
Nije odmah bilo jasno gde je Rajapaksa, koji takođe ima američko državljanstvo, pokušavao da ode. On je početkom aprila podneo ostavku na mesto ministra finansija pošto su ulični protesti nastali zbog nestašice goriva, hrane i drugih potrepština i dao je otkaz u parlamentu u junu.
Njegov stariji brat Gotabaja Rajapaksa podneće ostavku na mesto predsednika u sredu da bi napravio mesto za vladu jedinstva, nakon što su hiljade demonstranata u subotu upali u njegovu zvaničnu rezidenciju zahtevajući njegovo smenjivanje. Predsednik nije viđen u javnosti od petka i nije poznato gde se nalazi.
Udruženje službenika za imigraciju i emigraciju Šri Lanke saopštilo je da su njegovi članovi odbili da služe Bazila Rajapaksu u VIP salonu za odlazak na aerodromu u Kolombu.
„S obzirom na nemire u Šri Lanki, službenici za imigraciju su pod ogromnim pritiskom da ne dozvole visokim ljudima da napuste zemlju“, rekao je za Rojters predsednik udruženja K.A.S. Kanugala.
„Zabrinuti smo za našu bezbednost. Tako da dok se ovo pitanje ne reši, službenici za imigraciju koji rade u VIP salonu odlučili su da povuku svoje usluge.
Lokalni mediji su preneli slike Basila Rajapakse u salonu i naširoko ih delili na društvenim mrežama, a neki su izrazili bes zbog njegovih pokušaja da napusti zemlju. Basil Rajapaksa nije mogao biti odmah dostupan za komentar, a bliski saradnik je odbio da iznese detalje.
Najviši zvaničnik vladajuće stranke rekao je pod uslovom anonimnosti da je Basil Rajapaksa još uvek u zemlji.
Porodica Rajapaksa, uključujući bivšeg premijera Mahindu Rajapaksu, godinama dominira politikom zemlje od 22 miliona stanovnika, a većina Šri Lankanaca ih je krivila za njihovu sadašnju bedu.
Ekonomija zavisna od turizma bila je teško pogođena pandemijom COVID-19, kao i doznake iz inostranstva Šri Lanke, dok je zabrana hemijskih đubriva oštetila proizvodnju na farmama. Zabrana je kasnije poništena.
Rajapaksas je sproveo populističko smanjenje poreza 2019. godine, što je uticalo na vladine finansije, dok je smanjenje deviznih rezervi smanjilo uvoz goriva, hrane i lekova.
Benzin je strogo racionalizovan, a ispred prodavnica koje prodaju gas za kuvanje su se formirali dugi redovi. Glavna inflacija je prošlog meseca dostigla 54,6 odsto, a centralna banka je upozorila da bi mogla da poraste na 70 odsto u narednim mesecima.
Demonstranti su obećali da će ostati u predsednikovoj službenoj rezidenciji dok on ne podnese ostavku. Neki demonstranti su u subotu zapalili i privatnu rezidenciju premijera Ranila Vikremesingea u Kolombu.
Parlament Šri Lanke će 20. jula izabrati novog predsednika, otvarajući put za vladu svih partija.