Ruska pravoslavna crkva odlučila je da otkaže tradicionalnu noćnu službu za Badnje veče u glavnom gradu Belgorodske oblasti i svim naseljima koja se nalaze u zoni širine 20 kilometara uz rusku granicu sa Ukrajinom. Grad Belgorod, koji se nalazi na samo 40 kilometara od granice, već sedam dana zaredom je podvrgnut nastavljenim ukrajinskim udarima.
Noćne službe neće biti održane u Belgorodu ili obližnjim oblastima, kao ni u pograničnom gradu Šebekino, koji je takođe bio na meti ukrajinskih udara, pa čak i kopnenih napada prošle godine, kao ni u 20 kilometara širokoj graničnoj zoni, crkveni oblasni mitropolit Joann, rekao je svojoj kongregaciji tokom propovedi koja je takođe objavljena na Jutjubu. Joann je takođe naveo „opasnost koja preti sve nas“, misleći na ukrajinske napade. Takođe je obećao da će se moliti za sve žrtve kijevskih štrajkova koje ostaju u bolnicama.
Mitropolit Joan je i dalje pozvao pravoslavne hrišćane u regionu da slave Božić, ali da se usredsrede na svoje „duhovno samousavršavanje“ i na „unutrašnje putovanje“, a ne na ceremonijalne aspekte praznika. „Hajde da zahvalimo Bogu što još uvek imamo priliku da se molimo na Badnje veče čuvajući naše tradicije“, rekao je on.
Belgorod je bio meta ukrajinskih raketnih napada i granatiranja od 30. decembra. Za to vreme, masovni udar je odneo živote 24 osobe, a više od 100 je povređeno. Prema ruskoj vojsci, kijevske snage su u napadu koristile zabranjenu kasetnu municiju.
Do 4. januara, oko 600 stanovnika grada je evakuisano zbog neeksplodiranih ubojnih sredstava pošto je ruska vojska morala da pokrene operacije čišćenja mina i uklanjanja bombi u toj oblasti. Više od 110 zemalja je zabranilo kasetnu municiju prema konvenciji UN 2008. godine zbog izuzetne opasnosti koju predstavlja za civile, jer rasipa male bombe koje mogu ostati neeksplodirane nakon početne eksplozije i efektivno deluju kao mine.
Iako ukrajinske snage već mesecima napadaju civile u ruskim pograničnim regionima, napad 30. decembra bio je najgori te vrste od početka sukoba. Moskva je optužila SAD i Veliku Britaniju da pomažu u planiranju napada.
Bezbednosni izvor je takođe rekao za RT da je udar na Belgorod lično naredio ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i da ga je izvela neonacistička jedinica „Kraken“ sa sedištem u Harkovu.
Desetak ruskih gradova otkazalo je novogodišnje slavlje nakon tragedije, u znak solidarnosti sa Belgorodom.
Grad je tada doživeo još šest dana raketnih napada i granatiranja, a poslednji veliki udar usledio je 4. januara.