Bivši britanski premijer Boris Džonson rekao je u parlamentarnoj istrazi da nema dokaza da je namerno obmanuo poslanike o ilegalnim zabavama koje su se održavale u njegovoj kancelariji u Dauning strit tokom karantina zbog COVID-19.
Parlamentarni odbor za privilegije istražuje izjave koje je Džonson dao pred većom u decembru 2021. kako bi utvrdio da li je namerno nameravao da obmane zakonodavce o strankama, od kojih je nekima i sam prisustvovao.
U svom dokumentu sa dokazima na 52 stranice koji je podnet komitetu i objavljen u utorak, Džonson je rekao da prihvata da je Donji dom doveden u zabludu njegovim izjavama, ali da ništa ne pokazuje da je namerno lagao.
On je opisao neke od navoda sa kojima se suočio iz komiteta – sastavljenog od sedam poslanika sa većinom članova iz Džonsonove vladajuće Konzervativne partije – kao nelogične i apsurdne, optužujući ga da je nepravedan, veoma pristrasan i da prevazilazi svoj mandat.
„Iz te istrage je jasno da uopšte nema dokaza koji podržavaju tvrdnju da sam namerno ili nepromišljeno obmanuo Dom“, rekao je Džonson.
Komisija treba da ispita Džonsona lično kada on pruži usmeni iskaz na televizijskoj sednici u sredu.
Komitet je na svojoj veb stranici naveo da Džonsonova pisana izjava ne sadrži „nema novih dokumentarnih dokaza“, dodajući da će „pažljivo razmotriti dalje argumente gospodina Džonsona i odgovoriti na njih“ u svom konačnom izveštaju.
Džonson, koji je odmah prepoznatljiv po svojoj prepoznatljivoj kosi plave kose, preuzeo je dužnost 2019. godine zahvaljujući svojoj podršci Bregzitu, pobedivši na kasnijim izborima sa ogromnom većinom nakon što je privukao veliki broj glasača radničke klase koji obično izbegavaju konzervativce.
Ali njegova popularnost je patila zbog otkrića o zabavama koje su se održavale dok su zakoni o koronavirusu Britance držali kod kuće i zabranjivali okupljanja u zatvorenom, što znači da neki ljudi čak nisu mogli da prisustvuju sahranama svojih najmilijih.
Džonson je konačno bio primoran da podnese ostavku prošlog septembra nakon što je desetine njegovih ministara dalo ostavku zbog niza skandala.
U središtu istrage njegovih postupaka su izjave Džonsona koje je dao parlamentu u decembru 2021. kada je rekao da nijedna pravila nisu prekršena. Ali kasnije ga je policija kaznila zbog zabave povodom proslave njegovog 56. rođendana, a izveštaj višeg državnog službenika Sju Grej detaljno je naveo nezakonita okupljanja.
U privremenom izveštaju objavljenom ovog meseca, komitet je rekao da je Džonson možda u četiri navrata obmanuo parlament i rekao da je kršenje pravila trebalo da mu bude „očigledno“.
Džonson je rekao da iskreno veruje da su događaji kojima je prisustvovao zakonita radna okupljanja i da je imao poverenja u uveravanja starijih saradnika.
Rekao je da je prisustvo zvaničnog fotografa Dauning strita u nekim prilikama svedočanstvo činjenice da se veruje da su u okviru pravila.
Ishod istrage mogao bi da odredi kakva je politička budućnost Džonsona, ako je uopšte ima. Neki konzervativci se nadaju da će moći da se vrati kao lider, dok drugi veruju da je sada previše toksičan prema glasačima.
Konzervativni poslanik Džejms Dadridž, Džonsonov pristalica, rekao je na Tviteru da veruje da podnesak bivšeg premijera pokazuje da nije namerno obmanuo parlament.
„Za ime Boga, možemo li sada da se vratimo smanjenju inflacije, smanjenju deficita i rastu ekonomije“, dodao je on.