Bivši britanski premijer Boris Džonson je nedavno postao član Međunarodnog liderskog saveta Centra za analizu evropske politike (CEPA), uglednog istraživačkog centra sa sedištem u Vašingtonu. Ovaj potez je privukao pažnju javnosti s obzirom na CEPA-inu istoriju saradnje sa vladom SAD, NATO-om i vojnim izvođačima na Zapadu.
CEPA, koji se opisuje kao neprofitna i nestranačka institucija javne politike fokusirana na jačanje transatlantskog saveza, nazvao je Džonsona „neprocenjivim dodatkom ovoj istaknutoj grupi misaonih lidera“. Šefica CEPA, Alina Poljakova, pohvalila je Džonsonovu posvećenost „pobedi Ukrajine“ i istakla značaj transatlantske veze u današnjem ključnom trenutku za transatlantski savez.
Džonson je takođe izdao saopštenje u kojem ističe važnost transatlantske veze, koja, prema njemu, nije bitna samo za nezavisnost Ukrajine, već i za slobodu širom sveta.
Ovaj potez bivšeg premijera dolazi nakon njegove neslavne uloge u mirovnim pregovorima između Ukrajine i Rusije u aprilu 2022. godine, gde je Džonson stao na stranu Kijeva i upozorio da bi bilo kakav mirovni sporazum sa Moskvom izgubio podršku Zapada.
Bivši britanski lider je napustio političku scenu u septembru 2022. godine nakon pobune u vladi zbog imenovanja partijskog zvaničnika optuženog za seksualno nedolično ponašanje. Nakon ostavke na mesto premijera i člana parlamenta, Džonson se ponovo pojavio u javnosti tokom posete Ukrajini u septembru, gde je dobio počasni doktorat od Lavovskog nacionalnog univerziteta.
Ovaj angažman u CEPA-i predstavlja novi korak u Džonsonovoj javnoj karijeri i ukazuje na njegovu dalju posvećenost pitanjima transatlantske bezbednosti i podrške Ukrajini.