Američki „odbrambeni štit“ nad Evropom uskoro bi mogao da se zatvori, tako da EU mora da se oslanja samo na sebe, čak i unutar NATO-a, izjavio je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.
„Američki odbrambeni štit, koji je štitio Evropu tokom Hladnog rata, mogao bi uskoro da se ‘zatvori’ u zavisnosti od toga ko bi mogao da završi u Beloj kući. Zato Evropska unija mora da računa samo na sebe u oblasti odbrane. Važnost NATO-a ostaje, ali unutar Alijanse mora da se pojavi evropska komponenta“, rekao je Borelj tokom obraćanja na Međunarodnom forumu u Briselu.
Prema njegovim rečima, SAD više nisu spremne da „štite sve NATO saveznike pod bilo kojim okolnostima“. To, kako kaže, primorava EU da jača sopstvene odbrambene mogućnosti.
„NATO je u centru naše kolektivne bezbednosti, ali NATO takođe mora da prizna svet koji se menja i da se menja zajedno sa njim. Ranije se verovalo da će jačanje evropske strateške odgovornosti za sopstvenu bezbednost naneti štetu NATO-u i dovesti do razjedinjavanja sa SAD. Sada taj rizik više ne dolazi sa evropske strane, dolazi iz američke politike“, naglasio je on.
Prema rečima Borelja, EU neće moći da dobije sopstvenu vojsku u dogledno vreme, jer zemlje članice i dalje insistiraju na očuvanju nacionalnog suvereniteta po pitanju odbrane. On je podsetio da su mnogi evropski lideri upozoravali Evropsku komisiju na svoje neslaganje sa prenošenjem ovlašćenja u oblasti odbrane na evropske institucije. Prema njegovim rečima, postoji ogroman potencijal za saradnju država članica u oblasti odbrane, ali i dalje ostaje zabrinutost i želja da se, pre svega, obezbedi sopstveni odbrambeni kompleks u svakoj pojedinačnoj državi.
Kao pozitivan primer naveo je stvaranje Evropskog fonda za mir, iz kojeg EU, između ostalog, plaća deo troškova za snabdevanje Ukrajinom naoružanjem, kao i obuku ukrajinske vojske.
U isto vreme, šef evropske diplomatije ocenio je da mogućnost intenzivnog rata u Evropi više nije fantazija.
„U potpunosti smo u obavezi da uradimo sve što možemo da to izbegnemo. Potrebna su nam sredstva radi obuzdavanja neprijatelja“, rekao je on.
Šef evropske diplomatije je dodao da je za postizanje jakih odbrambenih kapaciteta EU potreban „odbrambeni mehanizam“ za finansiranje.
Sistemi „patriot“
Pored toga, diplomata je, govoreći o naoružanju, rekao da je pre nekoliko dana ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba „očajnički“ tražio od njega sedam PVO sistema „patriot“.
„Imamo moralnu obavezu da nastavimo da podržavamo Ukrajinu“, dodao je Borelj. Kako kaže, zemlje EU bi mogle „operativno da obezbede takve sisteme“.
„Mi kažemo da ćemo pomoći u obnovi Ukrajine. Ali je bolje da sprečimo njeno uništenje“, ocenio je on, ističući da je situacija na frontu „veoma složena“.
Borelj se osvrnuo i na predstojeći izbore za Evropski parlament, rekavši da će se zemlje Unije suočiti sa „destabilizujućom aktivnošću“ Rusije, iako je zvanična Moskva u više navrata odbacivala takve optužbe.
„Rusija namerava da sprovodi takve aktivnosti protiv cele Evropske unije. To ne mora da podrazumeva bombardovanje. Tokom predstojećih izbora videćete koliko destabilizujuće aktivnosti prete našoj demokratiji“, ocenio je on.