Visoke diplomate iz jugoistočne Azije sastale su se u subotu u glavnom gradu Laosa sa svojim moćnim partnerima u dijalogu u poslednjem od trodnevnih regionalnih pregovora koji su se borili sa tenzijama oko teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru, eskalirajući borbe u Mjanmaru i regionalno rivalstvo.
Sastanci u subotu okupiće u istoj prostoriji saveznike Udruženja nacija jugoistočne Azije — uključujući Sjedinjene Države, Kinu, Rusiju, Japan, Indiju i Australiju — kako bi se ojačali njihovi odnosi i razgovarali o ključnim bezbednosnim pitanjima i drugim regionalnim pitanjima. Američki državni sekretar Antoni Blinken doputovao je u subotu u Vijentijan da se sastane sa ministrima spoljnih poslova ASEAN-a. Takođe se očekuje da se sastane na marginama sa svojim kineskim kolegom Vang Jijem, pošto obe zemlje žele da prošire svoj uticaj u regionu.
Ministar inostranih poslova Laosa Saleumkai Kommasith otvorio je prvi sastanak dana sa Kinom, Japanom i Južnom Korejom rekavši da se nada da će okvir saradnje, nazvan ASEAN plus tri, nastaviti da „poboljšava našu regionalnu integraciju i ekonomsku otpornost, osiguravajući da naši lanci snabdevanja ostanu robustan i prilagodljiv pred budućim izazovima.“
Japanska ministarka spoljnih poslova Joko Kamikava rekla je da je saradnja između partnera diverzifikovana izvan samo finansijske saradnje, ističući važnost ne samo ekonomske saradnje, već i stabilnosti, mira i bezbednosti.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov takođe je bio u Vijentijanu i već je u četvrtak imao direktne razgovore sa Vangom. Učesnici ovih sastanaka predstavljaju ili kritične saveznike i partnere SAD, ili dva najveća rivala Vašingtona, Moskvu i Peking, koji su se zbližili u poslednje dve godine, što je izazvalo duboku zabrinutost zbog njihovog kombinovanog globalnog uticaja. Indonezija je saopštila da je na uvodnim sastancima u četvrtak naglasila da je važno da blok ne bude uvučen jer i Kina i SAD žele da prošire svoj uticaj u regionu.
Između ostalih pitanja, Blinken će tokom svog putovanja u Vientijan razgovarati o ekonomskoj saradnji, humanitarnoj krizi u Mjanmaru i teritorijalnim sporovima u Južnom kineskom moru, navodi se u saopštenju američkog Stejt departmenta. Članice ASEAN-a, Vijetnam, Filipini, Malezija i Brunej, imaju sukobe sa Kinom oko njenog prava na suverenitet nad skoro celim Južnokineskim morem, jednim od najvažnijih plovnih puteva na svetu za brodarstvo.
Mnogi se brinu da bi direktne konfrontacije tamo mogle dovesti do šireg sukoba. Indonezija je takođe izrazila zabrinutost zbog onoga što vidi kao zadiranja Pekinga u njegovu ekskluzivnu ekonomsku zonu. Sjedinjene Države i njihovi saveznici su u međuvremenu redovno sprovodili vojne vežbe i patrole u toj oblasti kako bi potvrdili svoju politiku „slobodne i otvorene Indo-Pacifika“, uključujući pravo na plovidbu u međunarodnim vodama, što je izazvalo kritike Kine.
Unutar ASEAN-a postoje podele o tome kako se nositi sa kineskim pomorskim zahtevima. Filipini su bili kritični zbog uočenog nedostatka podrške bloka, ali u retkim slučajevima, Kina i Filipini su rekli da su postigli sporazum za koji se nadaju da će okončati svoje sukobe, u cilju uspostavljanja obostrano prihvatljivog aranžmana za spornu oblast ne ustupajući jedni drugima teritorijalne pretenzije. Filipinski ministar spoljnih poslova Enrike Manalo rekao je posle svečane večere u petak da je imao bilateralni sastanak sa kineskom Vangom, gde su se dogovorili da će „poštovati privremeni sporazum u jasnom i iskrenom nastojanju da smire tenzije i pokušaju da spreče bilo kakve incidente naravno od toga da dovede do dalje napetosti u našim odnosima.“
Sve nasilniji građanski rat u državi članici ASEAN Mjanmaru je jedno od drugih pitanja koja dominiraju razgovorima. Tajland je rekao da je grupa dala svoju podršku da preuzme širu ulogu kao jedan od neposrednih suseda Mjanmara. Nikorndej Balankura, portparol ministarstva spoljnih poslova Tajlanda, rekao je novinarima u petak da je predloženo više mehanizama dijaloga kako bi se uključilo više zainteresovanih strana, posebno zemalja koje dele granice sa Mjanmarom.
On je, međutim, primetio da su ti predlozi upravo dostavljeni Laosu, koji trenutno predsedava ASEAN-om i zadužen je da ih direktno preporuči Mjanmaru da traži njegovo odobrenje. Vojska u Mjanmaru zbacila je izabranu vladu Aung San Su Ći u februaru 2021. i potisnula široko rasprostranjene nenasilne proteste koji su tražili povratak demokratskoj vladavini, što je dovelo do sve većeg nasilja i humanitarne krize. ASEAN je forsirao „konsenzus u pet tačaka“ za mir, ali je vojno rukovodstvo u Mjanmaru do sada ignorisalo plan, postavljajući pitanja o efikasnosti i kredibilitetu bloka.
Mirovni plan poziva na hitan prekid nasilja u Mjanmaru, dijalog između svih zainteresovanih strana, posredovanje specijalnog izaslanika ASEAN-a, pružanje humanitarne pomoći putem kanala ASEAN-a i posetu specijalnog izaslanika Mjanmaru kako bi se sastao sa svim zainteresovanim stranama.