Aktivisti mole Davos da bogati budu ‘oporezani sada’

Aktivisti mole Davos da bogati budu ‘oporezani sada’

Samo porez na bogate „sada“ može pomoći da se čovečanstvo spase od ekstremne nejednakosti koja ugrožava demokratiju i opšte dobro, navodi se u otvorenom pismu Svetskom ekonomskom forumu u sredu.

„Živimo u doba ekstrema. Rastuće siromaštvo i povećanje nejednakosti u bogatstvu; porast antidemokratskog nacionalizma; ekstremno vreme i ekološki pad; duboke ranjivosti u našim zajedničkim društvenim sistemima; i sve manje mogućnosti za milijarde običnih ljudi da zarade plate za život“, navodi se u pismu upućenom gostima Klausa Švaba u švajcarskom letovalištu Davosu.

Rešenje je, kako su tvrdili, porez na bogatstvo – opisan kao „jednostavna, zdravorazumska ekonomija“ i ulaganje u „naše zajedničko dobro i bolju budućnost koju svi zaslužujemo“.

Nema smisla razgovarati o podelama osim ako se globalna elita okupljena u Davosu ne pozabavi „korenskim uzrocima podela“ i ne izgradi pravednije ekonomije, insistiraju potpisnici. „Vi, naši globalni predstavnici, morate da oporezujete nas, ultra bogate, i morate odmah da počnete.

Najznačajnija imena među 205 potpisnika iz 13 zemalja su Abigejl i Tim Dizni, unuci brata Volta Diznija Roja. Ove godine im se pridružuje holivudski glumac Mark Rufalo, najpoznatiji po nedavnoj ulozi Hulka u Diznijevoj Marvel franšizi.

Pismo je deo kampanje koalicije grupa koje sebe nazivaju Patriotski milioneri, Milioneri za čovečanstvo i Takmenov. Suosnivač potonjeg, austrijska naslednica Marlen Engelhorn, rekla je za Gardijan da svetski lideri moraju da uvedu porez na bogatstvo ako im je stalo do „bezbednosti demokratije, naših zajednica i naše planete“.

Iste grupe objavile su vrlo slično pismo prošlog januara, takođe apelujući na skup u Davosu. To otvoreno pismo se više fokusiralo na uticaj pandemije Covid-19 na nejednakost prihoda, o čemu se u nastavku samo usputno pominje.

Međutim, blokade u vezi sa pandemijom su doprinele rastu nejednakosti prihoda na Zapadu koje se naširoko izveštava, pri čemu su velika preduzeća mogla da profitiraju od državnih subvencija, dok su mnoga mala porodična preduzeća stradala pod teretom ograničenja. U međuvremenu, VEF je pohvalio blokade kao „gradove koji tiho poboljšavaju“ i sugerisao da bi se mogli koristiti za borbu protiv klimatskih promena.