Bocvana se zalaže za veći udeo dijamanata koje kopa konzorcijum De Beers, izjavio je u četvrtak predsednik Mokgvetsi Masisi. Masisijeva vlada i kompanija pokušavaju da pregovaraju o novom dogovoru već pet godina, a predsednik sada misli da Bocvana može da zaradi više novca sečenjem i preradom sopstvenog kamenja.
Industriju dijamanata u Bocvani u potpunosti kontroliše Debsvana, zajedničko ulaganje vlade i DeBeersa. Iako obe strane poseduju jednak udeo u poduhvatu, 75% Debsvaninih dijamanata ide De Beersu, dok četvrtina ide Okavango Diamond Compani, trgovcu dijamantima u vlasništvu vlade.
De Beers nabavlja neobrađene dijamante iz Bocvane, koji se prodaju po nižoj ceni od poliranih dijamanata ili nakita. Masisi je rekao da želi da Okavango Diamond Compani dobije veći deo ovih dijamanata iz Debsvane dogovora, koje državna firma potom može da preradi i proda po višoj ceni.
„Sada smo za pregovaračkim stolom i pošto smo naučili neke nove stvari, želimo više za vladu Bocvane“, rekao je on na brifingu, preneo je Rojters. „Naučili smo u smislu ishoda i možemo da zaradimo mnogo, mnogo više novca nego što smo zarađivali prodajom sirovina.
„Pored činjenice da su dijamanti naši, nema smisla da nastavimo da učestvujemo samo u grubom prostoru“, nastavio je on. „Tako da je logično da želimo više i da ćemo dobiti više. Ali kroz pregovore.”
Sadašnji ugovor sa Debsvanom potpisan je 2011. i istekao je 2020. godine, iako je od tada nekoliko puta produžen. Međutim, Masisijeva vlada pokušava da ponovo pregovara o uslovima od 2018. godine i zapretila je da će odustati od sporazuma prošle godine ukoliko Okavango ne dobije više od svojih 25 odsto udela u proizvodnji Debsvane.
Masisi nije otkrio koliki udeo traži.
Kopredsjedavajući De Beersa Bruce Cleaver sastao se sa Masisijem u glavnom gradu Gaborone prošle sedmice. Obraćajući se potom novinarima, on je rekao da je „veoma uveren da ćemo doći do dogovora koji je razuman za sve strane“.
Bocvana je afrički proizvođač dijamanata broj jedan i drugi po veličini u svetu posle Rusije. Osnovana 1968. godine, Debsvana snabdeva više od dve trećine dijamanata De Beersa, a prihod od ovog dragog kamenja čini više od 30% BDP-a Bocvane.