Američki državni sekretar Entoni Blinken upozorio je u subotu visokog kineskog diplomatu Vang Jia na posledice ukoliko Kina pruži materijalnu podršku ruskoj invaziji na Ukrajinu, rekavši u intervjuu nakon sastanka njih dvojice da je Vašington zabrinut da Peking razmatra snabdevanje Moskvom oružjem, prenosi Rojters.
Visoke diplomate dve supersile sastale su se na neotkrivenoj lokaciji na marginama globalne bezbednosne konferencije u Minhenu, samo nekoliko sati nakon što je Vang prekorio Vašington kao „histeričan“ u tekućem sporu oko američkog obaranja navodnog kineskog špijunskog balona.
Odnosi između dve zemlje su napeti otkako je Vašington rekao da je Kina letela špijunskim balonom iznad kontinentalnog dela SAD pre nego što su ga američki borbeni avioni oborili po naređenju predsednika Džoa Bajdena. Spor je takođe došao u vreme kada Zapad pomno prati odgovor Pekinga na rat u Ukrajini.
U intervjuu koji će biti emitovan u nedelju ujutru na NBC Nevs-u „Upoznajte štampu sa Čakom Todom“, Blinken je rekao da su Sjedinjene Države veoma zabrinute što Kina razmatra da pruži smrtonosnu podršku Rusiji i da je jasno stavio do znanja Vangu da bi „bilo ozbiljne posledice u našoj vezi“.
„Postoje razne vrste smrtonosne pomoći koju barem razmišljaju da im pruže, uključujući oružje“, rekao je Blinken, dodajući da će Vašington uskoro objaviti više detalja.
Obraćajući se novinarima u brifing pozivu, visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao je da Kina pokušava „da ima u oba smera“ tvrdeći da želi da doprinese miru i stabilnosti, ali istovremeno preduzima „brižne“ korake da podrži rusku invaziju na Ukrajinu .
„Sekretar je bio prilično otvoren upozoravajući na implikacije i posledice toga što Kina pruža materijalnu podršku Rusiji ili pomaže Rusiji u sistematskom izbegavanju sankcija“, rekao je visoki zvaničnik, govoreći pod uslovom da ostane anoniman.
Rusija i Kina su prošlog februara potpisale partnerstvo „bez ograničenja“, neposredno pre nego što su ruske snage napale Ukrajinu, a njihove ekonomske veze su procvetale kako su se veze Moskve sa Zapadom smanjile.
Zapad je bio oprezan prema odgovoru Kine na rat u Ukrajini, uz neka upozorenja da bi ruska pobeda obojila kineske akcije prema Tajvanu. Kina se uzdržala da osudi rat ili ga nazove „invazijom“.
Ranije je, govoreći na panelu na konferenciji, Vang ponovio poziv na dijalog i predložio evropskim zemljama da „smireno razmisle” o tome kako da okončaju rat.
On je takođe rekao da postoje „neke snage koje naizgled ne žele da pregovori uspeju, ili da se rat uskoro završi“, ne precizirajući na koga misli.
Sastanak Blinkena i Vanga usledio je nekoliko sati nakon što je visoki kineski diplomata udario u Sjedinjene Države, optužujući ih za kršenje međunarodnih normi „histeričnim“ ponašanjem obaranjem balona.
Let balona ovog meseca iznad teritorije SAD izazvao je uzbunu u Vašingtonu i naterao Blinkena da odloži planiranu posetu Pekingu. Taj put od 5. do 6. februara bio bi prvi put američkog državnog sekretara u Kinu u poslednjih pet godina, a obe strane su ga videle kao priliku da stabilizuju sve teže odnose.
„Poslati napredni borbeni avion da obori balon projektilom, takvo ponašanje je neverovatno, gotovo histerično“, rekao je Vang.
„Postoji toliko balona širom sveta, a razne zemlje ih imaju. Dakle, da li će ih Sjedinjene Države sve oboriti?“ rekao je.
Kina je ljutito reagovala kada je američka vojska 4. februara oborila balon od 200 stopa (60 metara), rekavši da je bio za praćenje vremenskih uslova i da je izleteo sa kursa. Vašington je rekao da je to očigledno bio balon za nadzor sa masivnim podvozjem koji drži elektroniku.
Pojavila su se pitanja da li će Blinken i Vang iskoristiti konferenciju u Minhenu kao priliku da se lično ponovo angažuju, a Stejt department je samo potvrdio jednosatni sastanak nakon njegovog završetka.
U intervjuu za NBC, Blinken je rekao da se Vang nije izvinio zbog leta balona.
„Sasvim jednostavno sam mu rekao da je to neprihvatljivo i da se više nikada ne može ponoviti“, rekao je Blinken, misleći na kršenje vazdušnog prostora SAD balonom.
„Nije bilo izvinjenja“, rekao je on, dodajući da nije razgovarao sa Vangom o pomeranju njegovog putovanja u Kinu.
Vašington se nadao da će staviti „pod“ odnosima koji su u avgustu pali na opasan nizak nivo sa reakcijom Kine na posetu tadašnjih SAD Tajvanu. Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi.
Međutim, Kreg Singlton, stručnjak za Kinu u Fondaciji za odbranu demokratija u Vašingtonu, rekao je, iako su Vangovi komentari na konferenciji verovatno imali za cilj da otklone sramotu zbog incidenta sa balonom, nedostatak snažnog odgovora Vašingtona „povećava apetit Kine za rizikom u budućih sporova“.
„Sastanak Blinkena i Vanga neće promeniti silaznu putanju u američko-kineskim odnosima. Jasno je da skoro da nema poverenja između dve strane“, rekao je Singlton.