Blinken se vraća na Bliski istok, ovog puta bez pompe ili posete Izraelu

Blinken se vraća na Bliski istok, ovog puta bez pompe ili posete Izraelu

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država, Entoni Blinken, krenuo je u Egipat na deseto putovanje na Bliski Istok od početka sukoba u Gazi pre gotovo godinu dana. Ovaj put Blinken se fokusira na unapređenje predloga za prekid vatre između Izraela i Hamasa, kao i za oslobađanje talaca. Za razliku od prethodnih posredničkih misija, ovog puta Blinken putuje bez prevelikih optimističnih očekivanja administracije predsednika Bajdena o brzom rešenju problema.

Nema najavljenih susreta sa premijerom Izraela, Benjaminom Netanjahuom, što ukazuje na složenost diplomatskih odnosa. Blinken će u Egiptu razgovarati sa egipatskim zvaničnicima, fokusirajući se na odnose između SAD i Egipta, kao i na situaciju u Gazi.

Nakon meseci javnih izjava o mogućem sporazumu o prekidu sukoba u Gazi, administracija predsednika Bajdena sada sarađuje sa Egiptom i Katarom u pronalaženju revidiranog predloga. Cilj je postići šestonedeljni prekid vatre koji bi omogućio razmenu talaca između Izraela i Hamasa.

Važna uloga Egipta u mirovnim naporima na Bliskom Istoku istaknuta je prošle nedelje kada je najavljena vojna pomoć od 1,3 milijarde dolara. Ovo putovanje Blinkena dolazi u vreme kada postoji rizik od novog fronta na Bliskom Istoku, sa Izraelom koji preti vojnom akcijom protiv Hezbolaha u Libanu.

Američki izaslanik Amos Hohštajn boravio je u Izraelu kako bi smirio tenzije oko moguće eskalacije sukoba sa Hezbolahom. Ovaj izazov dodatno komplikuje već kompleksnu situaciju na Bliskom Istoku.

U Gazi, Izrael i Hamas su postigli principijelni dogovor o prekidu vatre, ali su prepreke sada u detaljima razmene talaca i kontroli nad granicom između Gaze i Egipta. Netanjahuov zahtev za prisustvo izraelske vojske u Filadelfijskom koridoru odbijen je od strane Egipta i Hamasa.

Sukobi koji su započeli 7. oktobra između Izraela i Hamasa doveli su do velikog broja žrtava i talaca. Situacija u Gazi izazvala je humanitarnu krizu i štetu na oba strana granice.

Netanjahuova posvećenost povratku talaca kući susreće se sa kritikama zbog sporosti postizanja dogovora, što dodatno komplikuje političku situaciju u Izraelu. Predsednik Bajden izrazio je verovanje da je sporazum blizu, ali istovremeno naglasio da trenutni napori nisu dovoljni.