Američki državni sekretar Antoni Blinken stigao je u utorak u Saudijsku Arabiju sa misijom da stabilizuje odnose Vašingtona sa Rijadom nakon godina produbljivanja neslaganja po pitanjima koja se kreću od Irana i regionalne bezbednosti do cena nafte, preneo je Rojters.
Očekuje se da će se Blinken sastati sa najvišim saudijskim zvaničnicima, uključujući de-fakto vladara kraljevstva, prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, takođe poznatog kao MbS, tokom svog boravka u Rijadu, glavnom gradu, i primorskom gradu Džedi, u onome što će biti Vašington. druga nedavna poseta na visokom nivou. Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan otputovao je 7. maja u Saudijsku Arabiju.
Poseta najvišeg američkog diplomate najvećem svetskom izvozniku nafte od 6. do 8. juna usledila je nekoliko dana nakon što je Rijad obećao da će dalje smanjiti proizvodnju nafte, što će verovatno povećati tenzije u američko-saudijskim odnosima koji su već zategnuti zbog stanja ljudskih prava u kraljevstvu i sporova oko američke Iranska politika.
Ciljevi putovanja uključuju ponovno sticanje uticaja sa Rijadom na cene nafte, odbijanje kineskog i ruskog uticaja u regionu i gajenje nade za eventualnu normalizaciju saudijsko-izraelskih veza.
Govoreći u ponedeljak u proizraelskoj lobističkoj grupi Američko-izraelskog komiteta za javne poslove, Blinken je rekao da Vašington ima „stvarni interes nacionalne bezbednosti“ u zalaganju za normalizaciju diplomatskih odnosa između Izraela i Saudijske Arabije, ali je upozorio da se to neće dogoditi brzo. .
Obeshrabrivanje bližih saudijsko-kineskih odnosa je verovatno najvažniji element Blinkenove posete, rekao je Ričard Goldberg, viši savetnik istraživačkog centra sa sedištem u Vašingtonu, Fondacije za odbranu demokratija (FDD).
„[Blinken treba da objasni] zašto kineski interesi nisu u skladu sa Saudijskom Arabijom i zašto bliži odnosi na strateški način koče bliže odnose sa Vašingtonom“, rekao je Goldberg.
Odnose između SAD i Saudijske Arabije su teško počele 2019. godine kada je predsednik Džo Bajden tokom svoje kampanje rekao da će tretirati Rijad kao „parije kakav jesu“ ako bude izabran, a ubrzo nakon što je preuzeo dužnost 2021, objavio je procenu američkih obaveštajnih službi. da je prestolonaslednik Muhamed odobrio operaciju hvatanja ili ubistva novinara Džamala Kašogija 2018.
Poseta Bajdena u julu 2022. kraljevstvu malo je doprinela ublažavanju tenzija, a Rijad je sve više nastojao da ponovo potvrdi svoj regionalni uticaj, dok je sve manje zainteresovan da bude usklađen sa prioritetima SAD u regionu.
Najnoviji primer je bio kada je MbS srdačno zagrlio sirijskog predsednika Bašara al-Asada na samitu Arapske lige u maju, na kojem su arapske države ponovo prihvatile Siriju nakon decenije suspenzije, potez koji Vašington nije ni podržavao ni ohrabrivao.
Kraljevina ulaže stotine milijardi dolara u transformaciju i otvaranje svoje ekonomije kako bi smanjila zavisnost od sirove nafte. Reforme su propraćene gomilom hapšenja kritičara MbS-a, kao i biznismena, sveštenika i aktivista za ljudska prava.
Američki državljani i stanovnici sa članovima porodica zatočenim u Saudijskoj Arabiji pozvali su Blinkena u pismu u utorak da izvrši pritisak na saudijske zvaničnike da odmah puste njihove rođake. Na listi su bili istaknuti sveštenik Salman al-Odah, deca bivšeg šefa špijuna Saada al-Džabrija, branilac ljudskih prava Mohamed al-Kahtani i humanitarni radnik Abdulrahman al-Sadhan.
Kraljevina je oslobodila zatočene američke državljane iz svojih zatvora, ali neki su i dalje pod zabranom putovanja.
Američki zvaničnici koji su izveštavali novinare o putovanju prošle nedelje rekli su da je „u toku razgovor o unapređenju ljudskih prava i osnovnih sloboda“ sa Saudijskom Arabijom, ali su odbili da kažu da li će Blinken tražiti bilo kakve garancije od Saudijaca po tom pitanju.