Blinken podržava Bajdenovo brendiranje Si Đinpinga kao „diktatora“

Blinken podržava Bajdenovo brendiranje Si Đinpinga kao „diktatora“

Kontroverzni komentar američkog predsednika Džoa Bajdena prošle nedelje koji se odnosi na kineskog lidera Si Đinpinga kao „diktatora“ došao je upravo u vreme kada je Vašington činio diplomatski pritisak da popravi odnose sa Pekingom, ali državni sekretar Entoni Blinken tvrdi da uvreda neće ometati njegove napore za pomirenje.

U pitanju je bila Bajdenova tvrdnja na političkom prikupljanju sredstava da Si nije znao za navodni špijunski balon koji je oboren nakon što je zalutao iznad američkog vazdušnog prostora u februaru. „To je velika sramota za diktatore, kada nisu znali šta se dogodilo“, rekao je američki predsednik.

Komentar je uslijedio samo dan nakon što je Blinken završio dugo očekivanu posjetu Pekingu, gdje je imao rijedak sastanak sa Sijem kako bi pomogao u ublažavanju tenzija između zemalja.

Upitan u intervjuu za CBS Nevs u nedelju da li bi Bajdenov komentar poništio napredak postignut tokom njegove posete Kini, Blinken je sugerisao da uvreda nije trebalo da bude iznenađenje u Pekingu. „Jedna od stvari koje sam rekao kineskim kolegama tokom ovog putovanja je da ćemo nastaviti da radimo stvari i govorimo stvari koje vam se ne sviđaju, kao što ćete bez sumnje nastaviti da radite i govorite stvari koje ne volimo“, rekao je on.

Visoki američki diplomata je takođe tvrdio da je komentar „diktatora“ upravo ona vrsta iskrenosti koju ljudi očekuju od Bajdena.

Razgovori sa kineskim liderima bili su fokusirani na održavanje mirnih odnosa čak i kada dve strane izražavaju svoje razlike, rekao je Blinken. „Nastavljamo da radimo na tome, da gradimo naše linije komunikacije, jer imamo odgovornost. I posebno imamo odgovornost da se pobrinemo da konkurencija u kojoj se nalazimo ne pređe u sukob.”

Bajden se osvrnuo na to pitanje u četvrtak, kada je upitan o njegovom komentaru Ksija tokom konferencije za novinare. On je odbacio zabrinutost da bi malo „diktatora“ moglo naštetiti ionako zategnutim odnosima Kine i SAD. „Očekujem da ću se sastati sa predsednikom Sijem negde u budućnosti, u bliskoj budućnosti, i mislim da to nije imalo stvarne posledice“, rekao je on.

Kineska ambasada u Vašingtonu izdala je zvaničnu žalbu ranije u četvrtak, rekavši: „Kineska vlada i narod ne prihvataju nikakvu političku provokaciju protiv najvišeg kineskog lidera i odlučno će odgovoriti. Kineska vlada je takođe pozvala američkog ambasadora u Kini Nikolasa Bernsa da izrekne zvaničnu opomenu.

Peking je prošlog leta prekinuo vojne i klimatske veze sa Vašingtonom nakon kontroverzne posete tadašnje predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi Tajvanu. Blinken je trebalo da poseti Kinu ranije ove godine, ali je putovanje odloženo zbog tenzija zbog incidenta sa balonom.