Blinken će biti domaćin događaja ‘Plavi Pacifik’

Blinken će biti domaćin događaja ‘Plavi Pacifik’

VAŠINGTON – Američki državni sekretar Entoni Blinken ugostiće u četvrtak Partnere u zemljama Plavog Pacifika (PBP) u cilju bolje koordinacije pomoći regionu suočenoj sa konkurencijom Kine, rekao je zvaničnik Bele kuće, prenosi Rojters.

Grupa je formirana u junu i uključuje Sjedinjene Države, Australiju, Japan, Novi Zeland i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Kembel je rekao da su okolnosti za zemlje pacifičkih ostrva bile „mnogo strašnije“ nego u prošlosti.

„Njihov život je ugrožen“, rekao je on, ukazujući na „egzistencijalnu“ pretnju sa kojom se suočavaju usled klimatskih promena i ozbiljnog uticaja pandemije COVID-19 na prihode od turizma i poslovanje.

„Veliki deo pomoći na Pacifiku nije tako dobro koordinisan koliko bi mogao biti. Nismo naučili toliko o najboljim praksama. Nastojaćemo da to uradimo kako budemo napredovali, nadovezujući se na postojeće institucije i angažmane Tihi okean.“

Neke različite zemlje bi diplomatski učinile više na Pacifiku „u smislu poslovnih perspektiva i pomoći i pomoći“, dodao je Kembel.

On je rekao da postoji „neosporna strateška komponenta“ u pojačanom angažmanu.

„Videli smo u poslednjih nekoliko godina ambiciozniju Kinu koja nastoji da razvije vojne otiske i slično u Indo Pacifiku… što je izazvalo izvesnu zabrinutost kod partnera poput Australije i Novog Zelanda, čak i zemalja u regionu kao celi.“

Događaj Plavi Pacifik, na marginama Generalne skupštine UN-a u Njujorku, održaće se uoči samita 28-29. septembra koji predsednik SAD Džo Bajden planira da bude domaćin sa liderima pacifičkih ostrva, a za koji je Kembel rekao da odražava „želju da se jasno pokaže naša veća posvećenost Pacifiku u budućnosti.“

On je rekao da Vašington ne želi da vidi region koji se spušta u konkurenciju „nulte sume“ i da se raduje razgovorima sa premijerom Solomonovih ostrva Manasehom Sogavareom i njegovom delegacijom.

„Pojačaćemo našu igru u pogledu podrške raznim inicijativama širom Pacifika koje će pozitivno uticati i na Solomone“, rekao je on. „Ali, takođe smo bili jasni o tome šta nas brine i ne bismo želeli da vidimo… kapacitet za projekciju snage na daljinu.

Konkurencija između SAD i Kine za uticaj na pacifičkim ostrvima pojačala se ove godine nakon što je Kina potpisala bezbednosni sporazum sa Solomonovim Ostrvima, što je izazvalo upozorenja o militarizaciji regiona.

Lideri pacifičkih ostrva rekli su ovog meseca da Vašington treba da prihvati njihove prioritete, čineći klimatske promene – a ne takmičenje supersila – najhitnijim bezbednosnim zadatkom.