Bivši sirijski zvaničnik uhapšen u Kaliforniji

Bivši sirijski zvaničnik uhapšen u Kaliforniji

Bivši sirijski vojni zvaničnik koji je nadgledao zatvor u kojem su se dogodila navodna kršenja ljudskih prava optužen je za nekoliko tačaka za mučenje nakon što je uhapšen u julu zbog optužbi za prevaru sa vizom, saopštile su u četvrtak vlasti.

Samira Ousmana al-Šeika, koji je nadgledao zloglasni sirijski zatvor Adra od 2005. do 2008. pod nedavno svrgnutim predsednikom Bašarom Asadom, federalna velika porota je optužila za nekoliko tačaka za mučenje i zaveru da se izvrši mučenje.

„To je ogroman korak ka pravdi“, rekao je Mouaz Moustafa, izvršni direktor Sirijske grupe za vanredne situacije sa sedištem u SAD. „Suđenje Samiru Ousmanu al-Šeiku će ponoviti da Sjedinjene Države neće dozvoliti ratnim zločincima da dođu i žive u Sjedinjenim Državama bez odgovornosti, čak i ako njihove žrtve nisu državljani SAD.

Federalni zvaničnici pritvorili su 72-godišnjaka u julu na Međunarodnom aerodromu u Los Anđelesu pod optužbom za imigracionu prevaru, konkretno da je on na zahtevima za vizu i državljanstvo SAD negirao da je ikada bilo koga progonio u Siriji, prema krivičnoj prijavi. Kupio je avionsku kartu u jednom pravcu za polazak iz LAKS-a 10. jula, na putu za Bejrut, Liban.

Grupe za ljudska prava i zvaničnici Ujedinjenih nacija optužili su sirijsku vladu za široko rasprostranjene zloupotrebe u njenim zatočeničkim objektima, uključujući mučenje i proizvoljno zatvaranje hiljada ljudi, u mnogim slučajevima bez obaveštavanja njihovih porodica.

Vlada je pala u iznenadnu ofanzivu pobunjenika prošle nedjelje, čime je okončana 50-godišnja vladavina porodice Asad i poslavši bivšeg predsjednika u bijeg u Rusiju. Pobunjenici su od tada oslobodili desetine hiljada zatvorenika iz objekata u više gradova.

U svojoj ulozi šefa zatvora Adra, al-Šeik je navodno naredio podređenima da nanose i direktno je učestvovao u nanošenju teških fizičkih i psihičkih bolova zatvorenicima.

On je naredio zatvorenicima da odu u „Krilo za kazne“, gde su ih tukli dok su visili sa plafona sa ispruženim rukama i bili su podvrgnuti uređaju koji je savijao njihova tela na pola u struku, što je ponekad rezultiralo lomljenjem kičme, prema federalnim zvaničnicima.

„Naš klijent žestoko poriče ove politički motivisane i lažne optužbe“, rekla je njegova advokatica Nina Marino u saopštenju poslatom e-poštom.

Marino je slučaj nazvao „pogrešnom upotrebom“ vladinih resursa od strane američkog ministarstva pravde za „procesuiranje stranog državljanina za navodne zločine koji su se dogodili u stranoj zemlji nad neameričkim državljanima“.

Američke vlasti optužile su dvojicu sirijskih zvaničnika da vode zatvor i centar za mučenje u vazduhoplovnoj bazi Meze u glavnom gradu Damaska u optužnici koja je otkrivena u ponedeljak. Među žrtvama su bili Sirijci, Amerikanci i dvojni državljani, uključujući 26-godišnju američku humanitarnu radnicu Lejlu Švejkani, prema tužiocima i Sirijskoj operativnoj grupi za vanredne situacije.

Federalni tužioci rekli su da su izdali naloge za hapšenje dvojice zvaničnika, koji su još na slobodi.

U maju je francuski sud osudio trojicu visokih sirijskih zvaničnika u odsustvu na doživotni zatvor zbog saučesništva u ratnim zločinima u uglavnom simboličnom, ali značajnom slučaju protiv Asadovog režima i prvom takvom slučaju u Evropi.

Al-Šeik je svoju karijeru započeo radeći na policijskim komandnim mestima pre nego što je prešao u državni bezbednosni aparat Sirije, koji se fokusirao na suzbijanje političkih neslaganja, rekli su zvaničnici. Kasnije je postao načelnik zatvora Adra i brigadni general 2005. Godine 2011. imenovan je za guvernera Deir ez-Zoura, regiona severoistočno od glavnog grada Sirije, Damaska, gde je bilo nasilnih obračuna sa demonstrantima.

U optužnici se navodi da je al-Šeik emigrirao u SAD 2020. i podneo zahtev za državljanstvo 2023. godine.

Ako bude proglašen krivim, preti mu maksimalna kazna od 20 godina zatvora zbog optužbe za zaveru da se izvrši mučenje i svaka od tri optužbe za mučenje, plus maksimalna kazna od 10 godina zatvora za svaku od dve optužbe za prevaru u vezi sa imigracijom.