Bivši tajvanski predsednički kandidat, nekadašnji gradonačelnik Tajpeja, vraćen je u pritvor u sklopu opsežne istrage o korupciji. Ko Ven je stavljeno u lisice i smešten u pritvor nakon odbacivanja ranije naredbe koja mu je dozvolila da se vrati kući. Trenutno je držan izolovano i nije u mogućnosti da komunicira s osobama van institucije u kojoj se nalazi.
Slučaj Ko Ven-a obuhvata sumnje u nezakonite usluge i isplate od strane poslovnih ljudi i političara na lokalnom nivou, otkrivene u okviru projekta obnove grada koji je imao za cilj da omogući investitorima veliki profit zaobilazeći potrebne procedure. Ko ima pravo na dalje pravne korake u petak.
Napori medija da istaknu ovaj slučaj čini se da imaju minimalan uticaj na stabilnost demokratije i nezavisnost pravnog sistema Tajvana. Ko je lider Tajvanske narodne partije i privukao je podršku mladih Tajvanaca koji su tražili alternativu dvopartijskom sistemu koji je dominirao politikom zemlje poslednjih dvadeset godina.
Tajvansku političku scenu su vodile Demokratska progresivna partija i Nacionalistička partija, koja je prebegla na Tajvan nakon preuzimanja Kine od strane Komunističke partije 1949. godine.
Ko i drugi su imenovani u skandalu u kojem je programer tržnog centra Core Pacific Center dobio dozvolu za proširenje tokom Koovog mandata kao gradonačelnika. Ko tvrdi da nije bio upoznat sa tim događajima, iako postoje dokazi koji ukazuju da je bio svestan i učestvovao u sumnjivim finansijskim transakcijama. Može ostati u pritvoru do četiri meseca tokom istrage.
Sud u Tajpeju je zaključio da je produženje pritvora bilo neophodno zbog visokih suma uključenih u predmet, ozbiljnosti optužbi i verovatnoće saradnje sa ostalima kako bi se sakrili dokazi i falsifikovala svedočenja.
Ko je završio treći na izborima sa oko četvrtinom glasova, dok je pobedu odneo Vilijam Laj Čing-te iz DPP-a, stranke koja podržava očuvanje nezavisnosti od Kine. Ko-ova stranka osvojila je manje od 3% mesta u parlamentu.
Mladi su podržali Ko-a uprkos njegovoj nedostajućoj jasnoj političkoj platformi. Nije bio sklon saradnji ni sa DPP-om ni sa Nacionalističkom partijom, što ga je ostavilo bez političkih saveznika među svojim pristalicama, od kojih se nekoliko stotina okupilo ispred suda u Tajpeju.
Predsednik Lai nije direktno komentarisao slučaj Ko-a, uprkos neosnovanim optužbama za politički progon vlade. Politčka korupcija, nekada velika pretnja tajvanskoj demokratiji, opala je u značaju usled jačanja uloge nezavisnih istražitelja.