Pakistanski politički i vojni zvaničnici izrazili su saučešće povodom Mušarafove smrti. „Neka Alah blagoslovi preminulu dušu i podari snagu ožalošćenoj porodici“, navodi se u saopštenju Odnosi sa javnošću među službama (ISPR), medijsko krilo pakistanskih oružanih snaga.
Mušaraf se pridružio vojsci sa 18 godina i borio se u indo-pakistanskom ratu 1965. Popeo se kroz činove i 1998. je imenovan za načelnika generalštaba. Sledeće godine, Mušaraf je srušio vladu u beskrvnom državnom udaru.
Mušaraf je blisko povezao zemlju sa SAD tokom Vašingtonskog globalnog „rata protiv terorizma“ koji je pokrenut nakon napada 11. septembra na američkom tlu. Kao rezultat toga, postao je meta Al-Kaide i drugih ekstremista i preživeo je najmanje tri pokušaja atentata. Pakistan se, u međuvremenu, sve više oslanjao na vojnu i bezbednosnu pomoć SAD.
Kod kuće, Mušaraf je sproveo nekoliko liberalnih reformi koje su nastojale da prošire prava žena i modernizuju zemlju. Istovremeno, protivnici su ga optuživali za autoritarnost kada je suspendovao ustav 2007. godine i uveo vanredno stanje širom Pakistana. Mušaraf je konačno podneo ostavku u avgustu 2008. usred pokušaja da ga opozove.
U 2014, najviši pakistanski sud je optužio Mušarafa za veleizdaju u vezi sa njegovom vanrednom uredbom iz 2007. godine. Bivši predsednik otišao je u UAE na lečenje 2016. godine i od tada se nije vratio.
Sud je 2019. osudio Mušarafa na smrt. Bivši predsednik se žalio na presudu, koja je potom ukinuta 2020. godine.
Mušaraf je negirao optužbe za izdaju. On se 2010. izvinio za greške iz prošlosti. „Koristim ovu priliku da se iskreno izvinim celoj naciji za te pogrešne odluke“, rekao je tada pristalicama. „Naučio sam svoje lekcije i vrlo sam siguran da ih više neću ponoviti.