Bivši ministar finansija SAD odbacuje ideju o ograničenju cene nafte

Bivši ministar finansija SAD odbacuje ideju o ograničenju cene nafte

Bivši američki ministar finansija Stiv Mnučin kritikovao je plan Grupe sedam (G7) da ograniči cenu ruske nafte u intervjuu za CNBC.

Mera, koja bi trebalo da bude sprovedena početkom sledećeg meseca, „ne samo da nije izvodljiva, već mislim da je to najsmešnija ideja koju sam ikada čuo“, rekao je Mnučin.

Bivši zvaničnik je rekao da će „tržište odrediti cenu. Dakle, ako uvedete sankcije po višim cenama, na neki način samo pogoršavate situaciju. ”

Zemlje G7, koje se sastoje od SAD, Kanade, Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Italije i Japana, ranije su se dogovorile da postave fiksno ograničenje cene ruske nafte. Mera stupa na snagu 5. decembra. Iako nivo cena još nije poznat, izveštaji pokazuju da će biti postavljen na oko 60 dolara po barelu. Trenutna tržišna cena nafte tipa Brent, globalnog merila za naftu, iznosi oko 86 dolara po barelu.

Prema planu, zapadnim kompanijama biće zabranjeno da pružaju određene usluge za isporuke ruske nafte koja se kupuje po ceni iznad limita. Spisak usluga uključuje osiguranje i olakšavanje plaćanja. Mehanizam, koji je predložio Vašington, ima za cilj da ograniči prihode Rusije od izvoza energije, koju, kako Zapad tvrdi, Moskva koristi za finansiranje svoje vojne operacije u Ukrajini.

Moskva je, u međuvremenu, poslednjih meseci povećala izvoz nafte u zemlje van Zapada, posebno u Kinu i Indiju, nudeći popuste sigurnim kupcima.

Analitičari kažu da bi G7 morala da se pobrine da se ove zemlje pridruže šemi kako bi ograničenje cena imalo željeni efekat. Međutim, ruski zvaničnici su više puta izjavljivali da zemlja neće prodavati naftu kupcima koji pristanu na gornju cenu, zbog čega bi mnogi mogli da oklevaju da učestvuju u mehanizmu.

Indija je, na primer, nedavno rekla da ne vidi „moralni sukob“ u uvozu ruske nafte i da će je kupovati „gde god“ kako bi obezbedila energetsku stabilnost zemlje.