Bivši američki diplomata od karijere osuđen je u petak na 15 godina federalnog zatvora nakon što je priznao da je decenijama radio kao tajni agent za komunističku Kubu, sporazum o priznanju krivice koji ostavlja mnoga neodgovorena pitanja o izdaji koja je zapanjila američku spoljnu službu.
Manuel Rocha, 73, takođe će platiti kaznu od 500.000 dolara i sarađivati sa vlastima nakon što se izjasnio krivim za zaveru da deluje kao agent strane vlade. Zauzvrat, tužioci su odbacili više desetina drugih tačaka optužnice, uključujući prevaru i davanje lažnih izjava.
„Izjašnjavam se krivim“, rekao je Roča, obučen u bež zatvorsku uniformu, sudiji Okružnog suda u SAD Bet Blum, dodajući da razume težinu svojih postupaka.
Izricanje presude je zatvorilo izuzetno brz krivični slučaj i sprečilo suđenje koje bi bacilo novo svetlo na ono što je tačno Rocha uradio da pomogne Kubi čak i dok je dve decenije radio za Stejt department SAD.
Tužioci su rekli da su ti detalji i dalje poverljivi i da neće reći ni Blumu kada je vlada utvrdila da je Roča špijunirao za Kubu.
Savezne vlasti sprovode poverljivu procenu štete za koju bi mogle biti potrebne godine. Stejt department je u petak saopštio da će nastaviti da radi sa obaveštajnom zajednicom „kako bi se u potpunosti procenile implikacije ovih optužbi na spoljnu politiku i nacionalnu bezbednost“.
Rocha je osuđen manje od šest meseci nakon njegovog šokantnog hapšenja u njegovoj kući u Majamiju zbog optužbi da je učestvovao u „tajnim aktivnostima“ u ime Kube od najmanje 1981. godine, godine kada se pridružio američkoj spoljnoj službi.
Slučaj je podvukao sofisticiranost kubanskih obavještajnih službi, koje su uspjele i drugim štetnim prodorima u visoke nivoe američke vlade. Rochain dupli prelaz godinama je bio neotkriven, rekli su tužioci, pošto se diplomata obrazovan u Ligi bršljana tajno sastajao sa kubanskim operativcima i davao lažne informacije američkim zvaničnicima o svojim kontaktima.
Ali nedavna istraga Asošiejted presa otkrila je da su crvene zastavice zanemarene usput, uključujući upozorenje koje je jedan dugogodišnji operativac CIA-e dobio pre skoro dve decenije da Rocha radi kao dvostruki agent. Odvojeni obaveštajni podaci otkrili su da je CIA bila svesna još 1987. da je kubanski lider Fidel Kastro imao „super krticu“ zakopanu duboko u američkoj vladi, a neki zvaničnici su sumnjali da je to mogao biti Roča, preneo je AP.
Rochina prestižna karijera uključivala je boravak kao ambasador u Boliviji i visoke funkcije u Argentini, Meksiku, Beloj kući i Odeljenju za interese SAD u Havani.
Godine 1973, godine kada je diplomirao na Jejlu, Roča je otputovao u Čile, gde tužioci kažu da je postao „veliki prijatelj“ kubanske obaveštajne agencije, Generalnog direktorata za obaveštajne poslove ili DGI.
Rochina karijera nakon vlade uključivala je vreme kao specijalni savetnik komandanta Južne komande SAD i, u skorije vreme, kao pristalica Donalda Trampa i tvrdolinijaš Kube, ličnost za koju su prijatelji i tužioci rekli da je Rocha usvojio da bi sakrio svoju pravu odanost .
Među pitanjima bez odgovora je i šta je navelo FBI da otvori istragu o Rochu toliko godina nakon što se povukao iz inostrane službe.
Rocha je sebe inkriminisao u nizu tajno snimljenih razgovora sa tajnim agentom koji se predstavljao kao kubanski obaveštajac. Agent je prvobitno došao do Rocha na VhatsApp-u, nazvavši sebe „Migel“ i rekao da ima poruku „od tvojih prijatelja u Havani“.
Rocha je u razgovorima hvalio Kastra kao „Comandantea“, označio je SAD kao „neprijatelja“ i hvalio se svojom službom više od 40 godina kao kubanski krtica u srcu američkih spoljnopolitičkih krugova, naveli su tužioci u sudskim zapisima.
„Ono što smo uradili… to je ogromno… više od grend slema“, rekao je Roša.
Čak i pre izricanja presude u petak, sporazum o priznanju krivice izazvao je kritike u kubanskoj prognaničkoj zajednici u Majamiju, a neki pravni posmatrači su brinuli da će Rocha biti previše blago tretiran.
„Svaka kazna koja mu omogućava da ponovo ugleda svetlost dana ne bi bila pravda“, rekao je Karlos Truhiljo, advokat iz Majamija koji je bio američki ambasador u Organizaciji američkih država tokom Trampove administracije. „On je špijun stranog protivnika koji je ugrozio živote Amerikanaca.
„Kao Kubanac ne mogu mu oprostiti“, dodala je Isel Rodriguez, 55-godišnja Amerikanka kubanskog porekla koja je u petak stajala ispred zgrade federalnog suda sa grupom demonstranata koji su mahali američkim zastavama. „Osećam se potpuno izdano.“