Bivšem francuskom predsedniku Sarkoziju sudi se zbog navodnog finansiranja kampanje od strane Gadafija

Bivšem francuskom predsedniku Sarkoziju sudi se zbog navodnog finansiranja kampanje od strane Gadafija

Bivšem francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju u ponedeljak će se suditi zbog navodnog nezakonitog finansiranja njegove predsedničke kampanje 2007. od strane vlade pokojnog libijskog lidera Moamera Gadafija.

Takozvani „libijski slučaj“, najveći i možda najšokantniji od nekoliko skandala u koje je umešan Sarkozi, trebalo bi da traje do 10. aprila, a presuda se očekuje kasnije.

Sarkozi (69) se suočava sa optužbama za pasivnu korupciju, nezakonito finansiranje kampanje, prikrivanje pronevere javnih sredstava i zločinačko udruživanje, za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora. Sarkozi, koji je bio predsednik od 2007. do 2012. godine, negirao je bilo kakvu nepravdu.

Suđenje uključuje još 11 optuženih, uključujući trojicu bivših ministara. Francusko-libanski biznismen Ziad Takiedin, optužen da je igrao ulogu posrednika, pobegao je u Liban i ne očekuje se da će se pojaviti na sudu u Parizu.

Sarkozi se raduje saslušanjima „odlučno“, rekao je u saopštenju njegov advokat Kristof Ingrejn.

„Nema libijskog finansiranja kampanje“, navodi se u saopštenju. „Želimo da verujemo da će sud imati hrabrosti da objektivno ispita činjenice, a da se ne rukovodi maglovitom teorijom koja je zatrovala istragu.

Slučaj se pojavio u martu 2011, kada je jedna libijska novinska agencija izvestila da je Gadafijeva vlada finansirala Sarkozijevu kampanju 2007. U intervjuu, sam Gadafi je rekao „zahvaljujući nama što je stigao na mesto predsednika. Obezbedili smo mu sredstva koja su mu omogućila da pobedi“, bez davanja bilo kakvog iznosa ili drugih detalja.

Sarkozi, koji je dočekao Gadafija u Parizu sa velikim počastima 2007. godine, postao je jedan od prvih zapadnih lidera koji su se zalagali za vojnu intervenciju u Libiji u martu 2011, kada su prodemokratski protesti Arapskog proleća zahvatili arapski svet. Gadafija su ubili opozicioni borci u oktobru iste godine, čime je okončana njegova četvorodecenijska vladavina tom severnoafričkom zemljom.

Sledeće godine, francuski onlajn novinski sajt Mediapart objavio je dokument za koji se smatra da je beleška libijskih tajnih službi, u kome se pominje Gadafijev dogovor da Sarkozijevoj kampanji obezbedi 50 miliona evra za finansiranje.

Sarkozi je oštro odbacio optužbe, nazvavši dokument „očiglednim lažnim“ i podnio je pritužbe za falsifikovanje, prikrivanje i širenje lažnih vijesti.

Međutim, francuski istražni sudije su na kraju 2016. godine rekli da dokument ima sve karakteristike autentičnog, iako nema definitivnih dokaza da je do takve transakcije došlo.

Zvanični trošak Sarkozijeve kampanje 2007. bio je 20 miliona evra.

Francuski istražitelji su pomno ispitivali brojna putovanja u Libiju ljudi bliskih Sarkoziju, tada ministru unutrašnjih poslova, između 2005. i 2007. godine, uključujući njegovog šefa kabineta Kloda Geana. Takođe su primetili desetine sastanaka između Geana i Takijedina, ključnog igrača u velikim francuskim vojnim ugovorima u inostranstvu.

Istraga je dobila na snazi kada je Takieddine 2016. rekao za novinski sajt Mediapart da je isporučio tri kofera iz Libije u kojima su bili milioni u gotovini francuskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Međutim, Takieddinne je preokrenuo svoju izjavu četiri godine kasnije.

Od tada je pokrenuta zasebna istraga o navodnom malverzaciji svedoka, jer sudije sumnjaju da je pokušaj pritiska na Takieddina da bi se oslobodio Sarkozi. Sarkozi i njegova supruga, bivši supermodel Karla Bruni-Sarkozi, dobili su preliminarne optužbe pošto su finansijski tužioci rekli da je bivši predsednik osumnjičen za „korist od koruptivnog uticaja” na Takieddina.

Druga optužena su tri bivša francuska ministra, uključujući Geana, i bivši savetnik blizak Sarkoziju.

Kao i Takieddine, francusko-alžirski biznismen Aleksandre Djouhri optužen je da je bio posrednik.

Slučaj takođe uključuje Gadafijevog bivšeg šefa kabineta i blagajnika Bašira Saleha, koji je tražio utočište u Francuskoj tokom građanskog rata u Libiji, a zatim se preselio u Južnu Afriku, gde je preživeo pucnjavu 2018, pre nego što se nastanio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Među ostalim optuženima su dva saudijska milijardera, bivši izvršni direktor Erbasa i bivši bankar optuženi da su igrali ulogu u navodnim transferima novca.

Šukri Ganem, bivši Gadafijev ministar nafte, koji je takođe osumnjičen, pronađen je mrtav u reci Dunav u Beču 2012. godine pod nejasnim okolnostima. Francuski istražitelji uspeli su da pronađu Ganemovu beležnicu, za koju se veruje da dokumentuje plaćanja Libije.

Gadafijev šef špijuna i zet Abdulah al-Senusi rekao je istražnim sudijama da su milioni zaista obezbeđeni za podršku Sarkozijevoj kampanji. Optužen za ratne zločine, sada je u zatvoru u Libiji.

Sarkozi je osuđen za još dva skandala — ipak se čini da je libijski slučaj onaj koji će najverovatnije značajno uticati na njegovo nasleđe.

Najviši francuski sud, Kasacioni sud, potvrdio je prošlog meseca osuđujuću presudu protiv Sarkozija za korupciju i trgovinu uticajem dok je bio na čelu države. Osuđen je na godinu dana kućnog zatvora sa elektronskom narukvicom. Slučaj je otkriven dok su istražne sudije slušale prisluškivane telefonske razgovore tokom istrage o Libiji.

U februaru prošle godine, Apelacioni sud u Parizu proglasio je Sarkozija krivim za nezakonito finansiranje kampanje u njegovoj neuspešnoj kandidaturi za reizbor 2012. godine.