Bil Gejts je dao najveću dobrotvornu donaciju u 2022

Bil Gejts je dao najveću dobrotvornu donaciju u 2022

Godišnja lista 10 najvećih dobrotvornih poklona koje su objavili pojedinci ili njihove fondacije časopisa Chronicle of Philanthropi iznosila je skoro 9,3 milijarde dolara u 2022. Prilozi su otišli ​​velikim, dobro uspostavljenim institucijama, od kojih su tri privatne fondacije i tri univerziteta za podršku održivosti životne sredine, dečije mentalno zdravlje i istraživanje matičnih ćelija. Ostali pokloni su podržali istraživanje i lečenje raka, napore za stanovanje, programe za mlade i reproduktivno zdravlje.

Dva poklona su premašila milijardu dolara, a šest od osam donatora (jedan donator je napravio tri poklona) su multimilijarderi. Kombinovana neto vrednost ovih šest donatora je nešto više od 325 milijardi dolara.

Na vrhu liste je Bil Gejts, koji je dao 5 milijardi dolara Fondaciji Bila i Melinde Gejts da podrži rad davaoca grantova u globalnom zdravstvu, razvoju, politici i zagovaranju i obrazovanju u SAD. Gejts, čija se neto vrednost procenjuje na 104 milijarde dolara, privukao je pažnju u julu kada je objavio da daje 20 milijardi dolara fondaciji koju vodi sa svojom bivšom suprugom Melindom Frenč Gejts. Međutim, zvaničnici fondacije potvrdili su u decembru da je tri četvrtine od tih 20 milijardi dolara otišlo na otplatu 15 milijardi dolara koje su on i Frenč Gejts obećali u julu 2021. Preostalih 5 milijardi dolara je nova infuzija u fondaciju.

En i Džon Doer su na drugom mestu sa donacijom od 1,1 milijardu dolara koju daju preko svoje fondacije Benificus Univerzitetu Stenford za pokretanje Stenford Doer škole održivosti, nastojanja da se uhvati u koštac sa najhitnijim svetskim klimatskim izazovima i izazovima održivosti. Nova škola će se fokusirati na osam oblasti učenja: klimatske promene, nauke o Zemlji i planeti, energetska tehnologija, održivi gradovi, prirodno okruženje, bezbednost hrane i vode, ljudsko društvo i ponašanje i zdravlje ljudi i životna sredina.

U novoj školi biće smešteno nekoliko akademskih odeljenja i interdisciplinarnih instituta. Takođe će biti dom „akceleratora održivosti“, koji će, između ostalih napora, dodeljivati grantove istraživačima i drugima za razvoj novih tehnologija u oblasti održivosti životne sredine i srodnim oblastima, unapređenje novih politika i podršku partnerstvima.

Džon Doer je investitor rizičnog kapitala koji je ostavio trag i veliki deo svog bogatstva kao rani podržavalac tehnoloških giganata iz Silicijumske doline kao što su Sun Microsistems, Amazon i Google. Danas je predsednik investicione firme Kleiner Perkins, a njegova neto vrednost iznosi nešto više od 9 milijardi dolara.

Treći su Džeki i Majk Bezos, majka i očuh osnivača Amazona Džefa Bezosa. Par je Centru za rak Freda Hačinsona dao 710,5 miliona dolara preko svoje Porodične fondacije Bezos za izgradnju 36 istraživačkih laboratorija i dodatnog velikog istraživačkog objekta. Grant će takođe podržati klinička ispitivanja centra za rak i istraživanje imunoterapije u narednih 10 godina.

Par je do nedavno bio prilično niskoprofilan filantrop. Ipak, Džeki Bezos je tokom godina blisko bila uključena u nekoliko neprofitnih projekata. Kreirala je Bezosov program stipendista na Institutu Aspen, Aspen Challenge i Students Rebuild, a svi su to obrazovni programi za različite starosne grupe. Majk Bezos je proveo 32 godine radeći kao inženjer i menadžer u naftnom i gasnom gigantu Ekkon Mobil pre nego što je otišao u penziju i skrenuo pažnju na davanje para.

Poklone Doerrovih i Bezozovih pratio je poklon Vorena Bafeta. Poštovani 92-godišnji investitor dao je akcije u vrednosti od skoro 474,3 miliona dolara Fondaciji Suzan Tompson Bafet, donatoru koji je Voren Bafet osnovao 1964. da upravlja porodičnim dobrotvornim davanjima koja je kasnije preimenovana po njegovoj prvoj ženi, koja je umrla 2004. fondacija podržava reproduktivno zdravlje žena i obezbeđuje stipendije za studente u Nebraski, gde se fondacija nalazi.

Predstavnik Bafeta je potvrdio da je poklon bio poseban jednokratni doprinos koji je Bafet odlučio da da krajem novembra, a ne jedna od godišnjih donacija koje daje Fondaciji Suzan Tompson Bafet i nekoliko drugih davalaca grantova, a to su uplate u više milijardi dolara obećanja koje je objavio 2006.

Pokojna Rut DeIoung Kohler II nalazi se na petom mestu na listi. Naslednica kompanije Kohler, koja je umrla 2020. u 79. godini, ostavila je zaveštanje od 440 miliona dolara za pokretanje Rut fondacije za umetnost, davaoca grantova u Milvokiju koja je posvećena podršci grupama vizuelnih i izvođačkih umetnosti širom zemlje. Planira da dodeli oko 20 miliona dolara godišnje. Kohler je bio strastveni pristalica umetnosti i vodio je umetnički centar Džon Majkl Koler u Šebojganu, Viskonsin, od 1972. do 2016. godine.

Kohler II prati Mekenzi Skot, romanopisac i suosnivač Amazona, koji je dao 436 miliona dolara Habitatu za Humaniti International. Poklon je bio neograničen, kao što je bio slučaj sa većinom Skotovog davanja. Kada su zvaničnici Habitata za čovečanstvo objavili poklon u martu, rekli su da planiraju da iskoriste novac za rešavanje globalne stambene krize i zalažu se za promene u celom sistemu kako bi se povećao pravičan pristup jeftinom stanovanju za sve.

Dva dodatna Skota poklona — 281 milion dolara Američkim klubovima za dečake i devojčice i 275 miliona dolara Američkoj federaciji za planirano roditeljstvo — takođe su se našla na listi.

Godišnja rang lista Chroniclea zasnovana je na 10 najvećih javno objavljenih poklona. Broj ne uključuje doprinose umetničkih dela ili poklone anonimnih donatora. U februaru, Chronicle će predstaviti svoju godišnju rang listu 50 najvećih donatora, listu zasnovanu na ukupnim doprinosima pojedinaca u 2022. godini, a ne na pojedinačnim poklonima.