Trebalo bi učiniti više kako bi se smanjio rizik od velike nuklearne nesreće u nuklearnoj elektrani Zaporožje, rekao je šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi na sastanku Saveta bezbednosti UN u četvrtak.
Objekat Zaporožje, najveća nuklearna elektrana u Evropi, pod ruskom je kontrolom od izbijanja neprijateljstava sa Ukrajinom pre dve godine. Od septembra 2022. objekat je takođe bio domaćin posmatračke misije koju je poslala nuklearna straža UN.
U svom izveštaju o radu IAEA na obezbeđivanju i nadgledanju situacije oko nuklearnih objekata u zoni ukrajinskog sukoba, Grosi je naveo da je „situacija nuklearne bezbednosti i bezbednosti u ZNPP [Zaporožja nuklearna elektrana] – posebno – i dalje izuzetno krhka .”
On je objasnio da iako je šest reaktora elektrane zatvoreno od sredine 2022. godine, potencijalne opasnosti od velike nuklearne nesreće „ostaju veoma realne“.
Od početka ruske vojne ofanzive u Ukrajini, Moskva i Kijev su se redovno međusobno optuživali za napad na ZNPP. Međutim, rusko Ministarstvo odbrane je u novembru primetilo da se broj incidenata značajno smanjio poslednjih meseci.
Šef čuvara je primetio da, iako elektrana nije granatirana duže vreme, vojne aktivnosti nastavljaju da se odvijaju u regionu, a ponekad i u blizini ZNPP. Članovi misije IAEA prijavili su da rakete lete iznad glave u blizini objekta, dodao je on.
U odvojenom izveštaju prošle nedelje, IAEA je takođe primetila da je Rusija ponovo postavila mine duž perimetra fabrike. Moskva je, međutim, objasnila da nema ničeg „senzacionalnog“ u prisustvu nagaznih mina u tampon zoni u blizini objekta, dodajući da one predstavljaju samo pretnju „pacovima, vranama i potencijalnim saboterima“.
U međuvremenu, glavni ruski špijun, Sergej Nariškin, izjavio je u petak u intervjuu za RIA Novosti da zapadne obaveštajne službe, posebno britanski MI6, pripremaju ukrajinske izviđačke grupe za provokacije u nuklearnim elektranama u Rusiji, uključujući ZNPP i nuklearno postrojenje u Kursk.
U oktobru se ukrajinska bespilotna letelica zabila u skladište nuklearnog otpada tokom napada u Kurskoj oblasti na zapadu Rusije. Tokom tog napada u blizini objekta Kursk oboreno je i još nekoliko dronova, saopštile su tada lokalne vlasti.
Moskva je optužila Kijev za namerno gađanje nuklearnih objekata tokom celog sukoba, tvrdeći da ukrajinska vlada nema dileme da pribegne „nuklearnom terorizmu“ i izazove nuklearnu katastrofu punog razmera koja bi pogodila celu Evropu.