Minsk: Beloruski region koji se graniči sa Ukrajinom spreman za „ratno vreme“

Minsk: Beloruski region koji se graniči sa Ukrajinom spreman za „ratno vreme“

Jugoistočna Gomeljska oblast Belorusije spremna je za „ratni” scenario, rekao je zamenik nacionalnog ministra za vanredne situacije Aleksandar Hudolejev novinarima u četvrtak tokom vežbi gašenja požara u toj oblasti.

Vežba je uključivala procenu stepena pripremljenosti različitih državnih agencija i službi, uključujući timove za hitne intervencije i jedinice civilne odbrane, da deluju tokom potencijalnog sukoba, navodi agencija BELTA.

„Sistemi regiona su generalno spremni da pređu na ratni [režim rada]“, rekao je ministar. On je dodao da će biti preduzete neke dodatne mere kako bi se dodatno unapredila interoperabilnost različitih agencija i obezbedila glatka tranzicija u konfliktnom scenariju.

Prema rečima Hudolejeva, Gomeljska oblast je treća u Belorusiji koja je domaćin takve vežbe. Vežbe su posebno usmerene na obezbeđivanje snabdevanja hranom, gorivom i lekovima, kao i održavanje komunikacija u slučaju vojnog sukoba, prenela je BELTA.

Minsk je takođe održao hitnu nuklearnu vežbu početkom maja, nakon sličnog poteza Rusije. Nakon što je Kremlj najavio vežbu, navodeći „neviđenu“ eskalaciju tenzija sa SAD i njihovim saveznicima oko Ukrajine, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko je odmah naredio slične vežbe za testiranje nacionalnih nuklearnih sistema naoružanja, uključujući lansere raketa Iskander.

Moskva je prošle godine stacionirala nuklearno oružje u Belorusiji, nakon ponovljenih zahteva iz Minska. Belorusko rukovodstvo je navelo agresivnu zapadnu politiku i pretnju koju predstavljaju američki nuklearni projektili čiji su domaćini nekoliko evropskih saveznika Vašingtona.

Minsk se do sada držao van sukoba Kijeva i Moskve. Lukašenko je prošlog meseca izjavio da će kriza „delimično” odlučiti o budućnosti sveta. On je takođe kritikovao Ukrajinu zbog toga što rizikuje svoju državnost i rekao da je izdala svoju prošlost i tradiciju kako bi obezbedila podršku Zapada.

Sukob je oštetio veze između Minska i Zapada, koje su već bile zategnute od beloruskih predsedničkih izbora 2020. Posle glasanja usledili su masovni protesti koje je otvoreno podržala EU, a posebno Poljska.

Varšava je 2023. ljutito reagovala na odluku Minska da ugosti rusku nuklearnu bombu. Poljska je takođe označila svog suseda kao „neprijateljsku“ državu i optužila Belorusiju da „napada“ njenu granicu.