Belorusija će se pridružiti ratu Rusije protiv Ukrajine u roku od nekoliko sati

Belorusija će se pridružiti ratu Rusije protiv Ukrajine u roku od nekoliko sati

Pošto Rusija ne uspeva da nanese brzi poraz Ukrajini posle četiri dana žestokih neprijateljstava, Vladimir Putin se sprema da uvuče svog beloruskog saveznika, diktatora Aleksandra Lukašenka u svoj okupacioni rat.

Usred mnogih spekulacija, više izvora kaže da je odluka doneta — i to već 2. februara. 28 u 5 časova po lokalnom vremenu, vrlo je verovatno da će prvi transportni avion Iljušin Il-76 poleteti noseći beloruske padobrance koji će biti raspoređeni protiv Ukrajine.

Nije jasno da li je lokalno vreme na koje se poruke odnose belorusko ili ukrajinsko; 5 pre podne. u Minsku je 4 ujutru. u Kijevu.

Glasine o zvaničnim beloruskim doprinosima u ratu počele su da kruže 2. februara. 27, četvrti dan sveopšteg rata Rusije protiv Ukrajine, nakon izveštaja koji su diplomatskim krugovima predstavili neimenovani beloruski opozicioni novinari.

U poruci se sugerisalo da bi beloruske trupe mogle biti raspoređene u oblasti Kijeva ili Žitomira kao pomoć ruskim snagama za invaziju.

Izveštaj nije mogao da se proveri, ali postoje i druge indicije beloruske vojne aktivnosti. Pokrenuta je medijska kampanja, posebno od strane beloruskih opozicionih medija, da se upozori beloruska umešanost.

U okviru tog poduhvata, bivši visokorangirani beloruski vazdušno-desantni komandant Valerij Sahašik je u video obraćanju pozvao sve beloruske padobrance da ne poštuju nezakonita naređenja koja bi ih bacila u rat protiv prijateljskog naroda.

Nekoliko hiljada beloruskih građana okupilo se protiv rata širom zemlje u februaru. 27.

Osim toga, kako je rekao savetnik ukrajinskog predsednika Aleksij Arestovič 2. februara. 27, brojne indicije sugerišu da je beloruska vojska stavljena u stanje pripravnosti.

Iz beloruskih medija se saznaje da oružane snage zemlje čine blizu 45.000 vojnih lica i 20.000 civilnih službenika. Po Arestovičevom mišljenju, samo 17.000 beloruskih vojnih lica ima značajnu borbenu efikasnost, tako da njihovo učešće verovatno ne bi bilo toliko značajno za Rusiju, koja je prikupila najmanje 150.000 vojnika za invaziju na Ukrajinu.

Dana februara 27, Lukašenko je rekao da su Belorusi počeli da se suočavaju sa nasiljem u Ukrajini i da Kijev preti Belorusiji terorističkim aktivnostima. To je ponovilo izgovor koji je Putin dao za pokretanje invazije na Ukrajinu 2. februara. 24.

Zbog zabrinutosti, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski imao je telefonski razgovor sa Lukašenkom 2. februara. 27, nakon čega je ukrajinski lider rekao da ga je Lukašenko uverio da nije umešan u ruski rat.

Međutim, prema bivšem ukrajinskom ministru odbrane Andriju Zagorodnjuku, u stvarnosti beloruski diktator, čije postojanje u velikoj meri zavisi od Putina, nema drugog izbora osim da se pridruži.

Iz perspektive stručnjaka, učešće Belorusije bi bilo faktor eskalacije, iako ne bi imalo dramatičan efekat eskalacije u ratu. Konkretno, Lukašenko bi mogao da izvrši invaziju na severozapadne regione Ukrajine na koje Rusija trenutno nije fokusirana.

„Ali beloruska vojska uopšte nema nikakvog borbenog iskustva“, rekao je Zagorodnjuk. „Zaista je važno. I nisu motivisani, ne razumeju baš šta će da rade u Ukrajini.

Medijska kampanja za upozorenje beloruskih vojnika da se pridruže ukrajinskoj invaziji je upravo počela i treba je nastaviti, rekao je Zagorodnjuk.

„Ako ne daj bože, Lukašenko naredi da se uđe, nadam se da će mnogi odbiti da pucaju na Ukrajince“, rekao je on. „U suprotnom, ovo će biti istorijska tragedija između dva naroda.