Belorusija, koju je njen saveznik Rusija koristila kao polazište za invaziju Moskve na Ukrajinu 24. februara, saopštila je u junu da će pustiti ukrajinsko žito preko zemlje u luke Baltičkog mora, ako Belorusiji bude dozvoljeno da isporučuje svoju robu iz luka kao dobro. Ukrajina nije pristala na predlog.
Zamenik ministra spoljnih poslova Belorusije Jurij Ambrazevič sastao se u petak u Njujorku sa generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom da bi mu rekao da ne postoje preduslovi za tranzit ukrajinskog žita, rekao je portparol UN Stefan Dižarik.
Ambrazević je takođe „ponovio zahteve svoje vlade da može da izvozi sopstvene proizvode đubriva, koji su trenutno pod sankcijama“, rekao je Dužarik u saopštenju posle sastanka.
Belorusija, veliki svetski proizvođač potaše, pogođena je oštrim zapadnim sankcijama 2021-2022, koje su poremetile njen izvoz đubriva preko luka na Baltičkom moru.
U julu su Ujedinjene nacije i Turska posredovale u dogovoru sa Rusijom i Ukrajinom o obnavljanju ukrajinskih crnomorskih isporuka žitarica – koje su zaustavljene od početka rata – i da bi se olakšale isporuke hrane i đubriva Rusiji.
Ujedinjene nacije i dalje rade na obnavljanju izvoza ruskog amonijaka, ključnog sastojka đubriva, preko cevovoda do crnomorske luke u Ukrajini.
Ujedinjene nacije su saopštile da je ruski rat u Ukrajini pogoršao globalnu krizu sa hranom, gurnuvši oko 47 miliona ljudi u „akutnu glad“ i podstakao potrebu za julskim izvoznim sporazumom, koji je prošlog meseca obnovljen na još 120 dana.