Počev od 17. aprila, u skladu sa petim paketom sankcija koje je Evropska unija uvela zbog agresije Rusije na Ukrajinu, sve morske luke u Belgiji obustaviće servisiranje komercijalnih plovila pod ruskom zastavom, uz određena izuzeća koja ostaju na snazi, propisana odlukom EU. .
To je saopštila pres služba najveće luke Antverpen u zemlji.
„Na osnovu pravila Evropske unije, napravljena je mapa puta za zabranu ulaska brodova pod ruskom zastavom u belgijske luke. Ova mapa puta će se primenjivati od nedelje, 17. aprila. Pravila su izradili ministri Severnog mora i spoljnih poslova, pomorske policije, odbrane, carine, Odeljenja za mobilnost i javne radove i Generalnog direktorata za pomorstvo“, navodi se u saopštenju. čita.
Pomorska informativna raskrsnica dobija spisak ruskih brodova koji dolaze u belgijsku luku i pomno prati taj brod, napominje pres-služba, dodajući da dozvola data brodu važi samo za brod, belgijsku luku, tačno vreme, i u njemu navedena dobra.
Lučke vlasti su odgovorne za praćenje. Za svaki od dozvoljenih ruskih brodova koji stignu u luku, lučke vlasti moraju ponovo zatražiti dokaz o dozvoljenom teretu.
Zabranjen je izvoz velikog broja robe, uključujući i one koje se mogu koristiti i za civilne i za vojne svrhe („dvostruka upotreba“).
Roba koja se može isporučiti u evropske luke je prirodni gas, nafta, ugalj i druga čvrsta fosilna goriva, svi farmaceutski, medicinski, poljoprivredni i prehrambeni proizvodi (kao što je pšenica), đubriva i humanitarna pomoć. Ova pravila će važiti do 10. avgusta 2022. godine.
„Luka Antverpen izražava svoju podršku i empatiju za svu ljudsku patnju izazvanu sukobom u Ukrajini. Kao svetska luka, luka Antverpen se redovno suočava sa posledicama geopolitičkih kretanja. Ovaj sukob je doveo do brojnih evropskih sankcija protiv Rusije. U cilju praćenja uticaja krize u luci, kao i šire, luka Antverpen ostaje u bliskom kontaktu sa kupcima i nadležnim organima“, navodi se u ažuriranju na veb stranici luke.
Administracija kaže da luka nema veće tokove pomorske robe sa Ukrajinom. Rusija je, s druge strane, bila peti najvažniji trgovinski partner u 2021. sa propusnošću od 11,6 miliona tona.
Peti paket restriktivnih mera EU protiv Rusije, usvojen 8. aprila 2022, predviđa, između ostalog, zabranu kupovine, uvoza ili transfera uglja i drugih čvrstih ugljeničnih goriva u EU ako potiču iz Rusije ili imaju se izvozi iz Rusije od 22. avgusta 2022. Godišnji uvoz uglja u EU trenutno iznosi 8 milijardi evra.
Sankcije takođe uključuju zabranu pristupa lukama EU za brodove pod ruskom zastavom. Izuzeci će biti poljoprivredni i prehrambeni proizvodi, humanitarna pomoć i energetika.
EU trenutno priprema šesti paket sankcija, koji može uključivati i isporuke ruskih energenata Evropi, uključujući naftu. Zemlje EU takođe preduzimaju dosledne korake da se oslobode zavisnosti od ruskog gasa pronalaženjem alternativnih i pouzdanijih izvora snabdevanja, kao i oslanjanjem na razvoj obnovljivih izvora.