Belgijski premijer je pozvao blok da proceni uticaj postojećih mera pre nego što se upusti u dalje diskusije.
Belgijski premijer Aleksandar De Kru pozdravio je sporazum EU o šestom paketu sankcija Moskvi, ali je pozvao na „pauzu“ dok se ne sazna uticaj mera.
Ranije u utorak, predsednik Saveta EU Šarl Mišel potvrdio je da su se zemlje članice bloka u principu dogovorile o šestom krugu sankcija protiv Rusije, koje uključuju delimični embargo na rusku naftu. Sankcije se uvode kao odgovor na vojnu ofanzivu Moskve u Ukrajini.
Obraćajući se novinarima uoči drugog dana samita EU u Briselu, De Kru je rekao da će uticaj naftnih sankcija biti „ogroman“ i da je stoga potrebna „pauza“.
„Za Belgiju je ovaj paket veliki korak napred, hajde da se za sada zaustavimo i vidimo njegov uticaj“, rekao je premijer.
On je dodao da je sada glavni prioritet pronaći najbolji način „da se cene energije drže pod kontrolom“.
U međuvremenu, estonska premijerka Kaja Kalas pozvala je u utorak EU da razgovara o embargu na gas u okviru sledećeg paketa sankcija. Međutim, jasno je stavila do znanja da ne očekuje da će blok uskoro krenuti na takve mere. Podaci Evropske komisije pokazuju da Evropska unija dobija 40% svog gasa iz Rusije.
„Mislim da gas mora da bude u sedmom paketu, ali sam i ja realan. Mislim da ga neće biti“, rekla je ona novinarima.
Shodno tome, austrijski kancelar Karl Nehamer rekao je da se o gasu „neće razgovarati u sledećem paketu sankcija“.
Šesti paket mera, za koji se očekuje da će biti odobren u sredu, isključuje Sber, najveću rusku banku, iz SVIFT sistema za razmenu finansijskih poruka. Takođe zabranjuje još tri ruska emitera iz EU i uvodi dalje pojedinačne sankcije ruskim građanima, prema izveštajima medija.
Lideri EU su nagovestili da će ruska nafta u nekom trenutku u budućnosti morati da bude zabranjena.
Predsednik Vladimir Putin optužio je evropske lidere da su izvršili ekonomsko „samoubistvo” pokušavajući da se odreknu ruske energije.
Moskva sankcije smatra „nezakonitim“ i „neopravdanim“ i uzvraća sopstvenim kontramerama. Insistirala je na tome da se plaćanja za isporuku prirodnog gasa moraju vršiti u rubljama.