Bela kuća je saopštila da će uvesti sankcije ključnim odbrambenim kompanijama i ljudima koji „održavaju nasilje“ u Sudanu pošto zaraćene strane nisu ispoštovale sporazum o prekidu vatre u toj severoistočnoj afričkoj državi.
Nova vizna ograničenja odnose se na zvaničnike iz Sudanskih oružanih snaga i Snaga za brzu podršku i lidere bivše vlade na čelu sa Omarom al-Baširom koji su „odgovorni za podrivanje demokratske tranzicije Sudana ili saučesnici u tome“, navodi Stejt department.
Predsednik Džo Bajden je 4. maja postavio temelje za kazne kada je izdao izvršnu naredbu kojom su proširene vlasti SAD da odgovore na nasilje i pomognu u okončanju sukoba.
„Ove mere imaju za cilj da pozovu na odgovornost one koji su odgovorni za podrivanje mira, bezbednosti i stabilnosti Sudana“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan u saopštenju.
Ministarstvo finansija navodi u saopštenju da su četiri kompanije označene: Al Junaid Multi Activities Co. Ltd., koju kontrolišu komandant RSF-a Mohamed Hamdan Dagalo i njegov brat, zamenik komandanta RSF-a Abdul Rahim Dagalo; Tradive General Trading LLC sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, lažna kompanija koju kontroliše major RSF Algonei Hamdan Dagalo, koji je takođe brat komandanta RSF-a; Najveća odbrambena kompanija Sudana, Defense Industries Sistem; i oružarska kompanija Sudan Master Technologi, koja je povezana sa VS.
Tradive je kupio vozila za RSF koja su naknadno opremljena mitraljezima i korišćena za patroliranje ulicama Sudana. Al Junaid, takođe poznat kao Algunade, upravlja sa 11 podružnica u više privrednih sektora, uključujući industriju zlata i bio je vitalni izvor prihoda za porodicu Dagalo i RFS.
Sistem odbrambene industrije povezan sa SAF-om ima stotine podružnica koje proizvode malokalibarsko oružje, konvencionalno oružje, municiju i vojna vozila. Kompanija koristi složen sistem da sakrije svoje vlasništvo nad ovim podružnicama i da dobije povoljne akreditive od Sudanske centralne banke i često ne plaća te zajmove, prema Ministarstvu finansija.
„Kroz sankcije, prekidamo ključne finansijske tokove kako za Snage za brzu podršku tako i za Sudanske oružane snage, uskraćujući im resurse potrebne za plaćanje vojnika, prenaoružavanje, snabdevanje i vođenje rata u Sudanu“, rekla je ministarka finansija Dženet Jelen. „Sjedinjene Države stoje na strani civila protiv onih koji održavaju nasilje prema narodu Sudana.
Ostaje nejasno kako će sankcije uticati na finansiranje snaga ili na putanju sukoba, koji sada ulazi u sedmu sedmicu. Bajdenova administracija kaže da koordinira sa Afričkom unijom, Saudijskom Arabijom i ostalima u regionu, pokušavajući da pritisne obe strane da okončaju sukob.
Kholood Khair, osnivač i direktor Confluence Advisori, istraživačkog centra u Kartumu, glavnom gradu Sudana, rekao je da će sankcijama biti potrebna podrška drugih regionalnih aktera.
„SAD su verovatno bile motivisane da deluju jer ponovljena kršenja potkopavaju njen uticaj na globalnom nivou“, rekao je Khair.
Sjedinjene Države su pozvale zaraćene strane Sudana da se vrate pregovorima o prekidu vatre i ulože zajednički napor da se pridržavaju trajnog primirja nakon što su mirovni napori ponovo propali. Sudanska vojska je u sredu suspendovala svoje učešće u pregovorima u Saudijskoj Arabiji.
Borbe između sudanske vojske, koju predvodi general Abdel-Fattah Burhan, i snaga za brzu podršku, izbile su sredinom aprila. U nasilju je ubijeno najmanje 866 civila, prema grupi sudanskih lekara, iako je stvarni broj verovatno mnogo veći.
Zaraćeni generali bili su vojno krilo demokratske tranzicije Sudana nakon svrgavanja islamističkog vođe al-Bašira 2019. godine, pre nego što su preuzeli potpunu vlast u puču 2021. Nakon što su pristali da povrate tranziciju, par se sukobio oko uslova spajanja RSF-a u armije, nesporazum koji je eksplodirao u otvoreni sukob.
Salivan je rekao da nepoštovanje primirja „samo dodatno produbljuje našu zabrinutost da će se narod Sudana ponovo suočiti sa dugotrajnim sukobom i široko rasprostranjenom patnjom od strane snaga bezbednosti“.
Povlačenje sudanske vojske iz pregovora je nazadovanje za SAD i Saudijsku Arabiju, posrednike.
„Kada snage jasno pokažu svojim akcijama da su ozbiljne u pogledu poštovanja primirja, Sjedinjene Države i Kraljevina Saudijska Arabija spremne su da nastave sa omogućavanjem obustavljenih razgovora“, saopštio je Stejt department.
Vašington i Rijad posredovali su u prekidu vatre 21. maja, kako bi se omogućila isporuka humanitarne pomoći i obnavljanje vitalnih usluga. Od izbijanja sukoba bilo je sedam proglašenih primirja i svi su prekršeni.
„Nastavićemo da budemo angažovani. Istovremeno, takođe razmatramo korake koje možemo da preduzmemo kako bismo razjasnili naše stavove“, rekao je državni sekretar Antoni Blinken novinarima u četvrtak na sastanku ministara spoljnih poslova NATO-a u Oslu, Norveška.
Borbe su Kartum svele na urbano bojno polje, sa mnogim okruzima bez struje i tekuće vode. Sukob je takođe podstakao etničko nasilje u zapadnom regionu Darfura, ubivši stotine tamo.