Bela kuća je u četvrtak izrazila žaljenje što je Henri Kisindžer uspeo da dobije više publike u Pekingu nego neki sedeći američki zvaničnici, nakon što je bivši visoki diplomata vodio razgovore u Kini, preneo je Rojters.
Kisindžera – arhitektu normalizacije veza između Vašingtona i Pekinga 1970-ih kao državnog sekretara i savetnika za nacionalnu bezbednost u administracijama predsednika Ričarda Niksona i Džeralda Forda – kineski predsednik Si Đinping srdačno je dočekao kao „starog prijatelja” u četvrtak usred napora Pekinga i Vašingtona da poprave narušene odnose.
Bela kuća je saopštila da zna za putovanje, ali da je to bila privatna poseta jednog građanina.
U okviru tih sastanaka, Kisindžer (100) se sastao i sa najvišim kineskim diplomatom Vang Jijem i sa ministrom odbrane Li Šangfuom, koji je odbio direktne razgovore sa američkim ministrom odbrane Lojdom Ostinom.
General Li, imenovan u martu, i dalje je pod sankcijama SAD zbog njegove uloge u kupovini oružja od najvećeg ruskog izvoznika oružja Rosoboroneksporta 2017. Kineski zvaničnici su više puta rekli da žele da se te sankcije, uvedene 2018. godine, povuku kako bi se olakšale diskusije.
„Žalosno je što se privatni građanin može sastati sa ministrom odbrane i komunicirati, a Sjedinjene Države ne mogu“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi.
„To je nešto što želimo da rešimo. Zbog toga nastavljamo da pokušavamo da vratimo vojne linije komunikacije, jer kada nisu otvorene, a imate ovakvo vreme kada su tenzije visoke, pogrešne procene, onda je rizik veliki.
Kirbi je rekao da zvaničnici administracije „raduju se što će čuti od sekretara Kisindžera kada se vrati, da čuju šta je čuo, šta je naučio, šta je video“.
Tenzije između dve najveće svetske ekonomije su se povećale zbog niza pitanja, uključujući rat u Ukrajini, Tajvan i trgovinske granice.
Vašington je pokušao da ponovo uspostavi kanale komunikacije o ovim i drugim pitanjima kroz nedavne diplomatske posete visokog profila.
Američki predsednički izaslanik Džon Keri zaključio je u sredu duge razgovore sa Pekingom o borbi protiv klimatskih promena, a sadašnji državni sekretar Entoni Blinken otišao je u Peking prošlog meseca.
Predsednik Džo Bajden rekao je prošlog meseca da želi da se sastane sa Sijem u narednim mesecima, a neki zvaničnici se nadaju razgovorima licem u lice čim se septembarski samit Grupe 20 u Nju Delhiju ili skup Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje zakazuju za novembar u San Francisku.