Bela kuća reaguje na ruski nuklearni potez

Bela kuća reaguje na ruski nuklearni potez

Vašington ne vidi nikakve znake da se Rusija sprema da upotrebi nuklearno oružje, ali će paziti na pripreme u Belorusiji da ugosti atomski arsenal svog saveznika, izjavio je u petak portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.

Ranije tokom dana, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je svom kolegi Aleksandru Lukašenku da bi razmeštanje taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji moglo da počne već sledećeg meseca.

Kirbi je ovu najavu nazvao „još jednim primerom samo nepromišljene i neodgovorne retorike“ koja dolazi iz Moskve, koju SAD „moraju da shvate ozbiljno“.

„Činimo najbolje što možemo da pratimo“, rekao je on za CNN Christiane Amanpour. „Ne vidimo ništa tamo što nam pokazuje da postoji neposredna indikacija kretanja nuklearnih sposobnosti ili neposredne opasnosti od nuklearnog rata unutar Ukrajine ili čak na kontinentu.

„Nismo videli ništa što bi nas navelo da promenimo sopstveno držanje odvraćanja kada su u pitanju te vrste sposobnosti“, dodao je Kirbi.

Bivši admiral američke mornarice rekao je istu stvar krajem marta, kada je Rusija prvi put objavila da će postaviti neko od svog nuklearnog oružja u Belorusiji, kao odgovor na to što je Ujedinjeno Kraljevstvo poslalo municiju sa tankovima sa osiromašenim uranijumom Ukrajini.

„Sve ide po planu“, rekao je Putin Lukašenku u petak, dodajući da će do kraja prve nedelje jula „priprema relevantnih objekata biti završena i odmah ćemo započeti mere u vezi sa razmeštanjem relevantnih tipova oružja na vašoj teritoriji.”

Moskva i Minsk su prošlog meseca potpisali sporazum o smeštaju ruskog taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji. Prema rečima ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua, atomske bojeve glave biće postavljene na rakete Iskander-M i borbene avione posebno modifikovane za tu svrhu.

Rusija je ukazala na američku praksu zvanu „nuklearno deljenje“, koja je na snazi decenijama. Procenjuje se da je 150 američkih atomskih oružja – uglavnom gravitacionih bombi B-61 – raspoređeno u Nemačkoj, Italiji, Belgiji, Holandiji i Turskoj od aprila 2022. Poljska je od tada izrazila interesovanje da ugosti i američke nuklearne bojeve glave.