Bela kuća objavila nacionalnu strategiju za borbu protiv islamofobije

Bela kuća objavila nacionalnu strategiju za borbu protiv islamofobije

Bela kuća je u četvrtak objavila, kako je nazvala, prvu nacionalnu strategiju za suzbijanje islamofobije, sa detaljima o više od 100 koraka koje federalni zvaničnici mogu da preduzmu da bi suzbili mržnju, nasilje, pristrasnost i diskriminaciju protiv muslimana i arapskih Amerikanaca.

Predlog sledi sličan nacionalni plan za borbu protiv antisemitizma koji je predsednik Džo Bajden predstavio u maju 2023. godine, pošto se povećavaju strahovi od porasta mržnje i diskriminacije među američkim Jevrejima.

Zvaničnici su mesecima radili na planu protiv islamofobije, a njegovo objavljivanje je usledilo pet nedelja pre nego što Bajden napusti funkciju — što znači da će implementacija uglavnom pasti na novoizabranog predsednika Donalda Trampa, ako njegova administracija to odluči.

U saopštenju u kojem je najavljena strategija, Bajdenova administracija je napisala da je „tokom prošle godine ova inicijativa postala još važnija jer su pretnje američkim muslimanskim i arapskim zajednicama porasle. Navodi se da je to uključivalo ubistvo šestogodišnjeg Vadeeja Alfajumija, američkog muslimanskog dječaka palestinskog porijekla, u oktobru 2023., koji je izboden na smrt u Ilinoisu.

Plan detaljno opisuje akcije koje izvršna vlast može da preduzme, zajedno sa više od 100 drugih poziva na akciju u svim sektorima društva.

Strategija ima četiri osnovna prioriteta: povećanje svesti o mržnji prema muslimanima i Arapima uz šire prepoznavanje nasleđa ovih zajednica; široko poboljšanje njihove bezbednosti i sigurnosti; odgovarajuće prilagođavanje muslimanskim i arapskim verskim običajima radeći na suzbijanju diskriminacije protiv njih; i podsticanje solidarnosti među zajednicama za dalje suzbijanje mržnje.

Mnogi od tih državnih ciljeva slični su onima koje je Bajdenova administracija postavila u svom planu za smanjenje antisemitizma – posebno naglasak na poboljšanju bezbednosti i sigurnosti i izgradnji solidarnosti među zajednicama.

„Iako su pojedinci ponekad bili na meti zato što se smatra da su muslimani, takođe je ključno prepoznati da su Arapi rutinski meta samo zato što su to što jesu“, navodi se u saopštenju strategije, uz napomenu da su muslimani i Arapski Amerikanci pomogli u izgradnji. nacije od njenog osnivanja. U njemu se kaže da novi napori za prikupljanje podataka i obrazovanje „povećavaju svest o ovim oblicima mržnje, kao i o ponosnom nasleđu muslimanskih i arapskih Amerikanaca“.

Plan poziva na šire širenje uspešnih praksi angažovanja muslimanskih i arapskih Amerikanaca u izveštavanju o zločinima iz mržnje, i da federalne agencije sada jasnije navode da je „diskriminacija muslimana i arapskih Amerikanaca u aktivnostima koje finansiraju federalni organi protivzakonita“.

Plan Bele kuće takođe podstiče „državne, lokalne i međunarodne kolege, kao i nevladin sektor, da slede slične inicijative koje nastoje da izgrade veće jedinstvo priznavanjem naše zajedničke čovečnosti, potvrđujući naše zajedničke vrednosti i istoriju i prihvatajući jednaku pravdu, sloboda i sigurnost za sve.”

Propalestinske grupe koje su osudile punu podršku njegove administracije Izraelu u njegovom ratu sa Gazom, često su ometale događaje Bajdenove kampanje, kao i one potpredsednice Kamale Haris nakon što je Bajden odustao od svoje kandidature za reizbor u julu.

Tramp, koji je uveo zabranu putovanja ljudima iz nekoliko zemalja sa većinskim muslimanskim stanovništvom tokom svog prvog mandata, pobedio je u najvećem većinski muslimanskom gradu u SAD na izborima poslednjih meseci. Ipak, neki Arapski Amerikanci koji su podržavali Trampa počeli su da izražavaju zabrinutost zbog njegovih nekih od njegovih izbora da popuni svoj kabinet i drugih izbora za njegovu buduću administraciju.