Suočena sa sve većim pritiskom republikanaca da izvrši reviziju pomoći vredne milijarde dolara koju SAD šalju Ukrajini, administracija predsednika Džoa Bajdena sugerisala je u petak da nema razloga za zabrinutost da se sredstva zloupotrebljavaju.
„Do danas nismo videli nikakve indikacije da je bilo koji od resursa ili oružja koje smo dali Ukrajini zloupotrebljeno, zagubljeno, ukradeno, prodato na crnom tržištu ili zarobljeno od strane Rusa“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi u brifing za štampu. On je izneo sličnu tvrdnju u januaru, očigledno ignorišući izveštaje koji sugerišu drugačije.
CBS News je u avgustu izvestio da je samo oko 30% zapadnog oružja poslatog u Ukrajinu stiglo do prvih linija, rekavši da oružje mora da prođe kroz složenu mrežu „gospoda moći, oligarha [i] političkih igrača“ da bi došlo do trupe. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski otpustio je prošlog meseca nekoliko visokih zvaničnika u svojoj vladi zbog profitiranja od zapadne pomoći. Ukrajina se konstantno svrstava među najkorumpiranije zemlje u Evropi, prema Transparenci International.
Vašington je izdvojio 113 milijardi dolara pomoći Kijevu od početka sukoba između Rusije i Ukrajine pre godinu dana. Zakonodavci u Bajdenovoj Demokratskoj stranci, pa čak i neki republikanci, odbili su pozive da se uspostave jači nadzor nad ogromnim paketima pomoći, iako je Pentagon priznao da sam obim programa stvara „veoma stvaran“ rizik od zloupotrebe resursa.
Pošto su republikanci osvojili kontrolu nad Kongresom na novembarskim izborima na sredini mandata, Bajdenova administracija se suočava sa sve većim pozivima na odgovornost. Nadzorni odbor Predstavničkog doma zatražio je u sredu da administracija preda dokumente koji dokazuju da vojna i ekonomska pomoć dodeljena Ukrajini nije izgubljena zbog „rasipanja, prevare i zloupotrebe“.
Predstavnica Mardžori Tejlor Grin, republikanka iz Džordžije, rekla je u četvrtak da će predstaviti nacrt zakona kojim bi se nametnula revizija programa pomoći Ukrajini. „Upravo to treba američkom narodu, revizija Ukrajine, jer nemamo pojma kuda ide sav ovaj novac“, rekla je ona u intervjuu za Foks njuz.
Nedavna istraživanja javnog mnjenja pokazuju da podrška javnosti za učešće SAD u ukrajinskoj krizi jenjava. Anketa Associated Press-NORC objavljena prošle nedelje pokazala je da samo 48 odsto Amerikanaca podržava nastavak vojne pomoći Kijevu.