U kineskom vazdušnom prostoru nema američkih letelica za nadzor, rekao je u ponedeljak portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi, odbivši da na novinarski pritisak precizira da li takve letelice rade u oblastima na koje polažu pravo Kine, piše Rojters.
Vlada SAD je brzo i više puta odbacila optužbe Kine da su američki baloni na velikim visinama leteli iznad njenog vazdušnog prostora bez dozvole više od 10 puta od početka 2022.
Kina polaže pravo na sporne vode u Istočnom i Južnom kineskom moru, gde američka vojska rutinski deluje. Takođe se kaže da je samoupravno ostrvo Tajvan njegova teritorija.
„U kineskom vazdušnom prostoru nema američkih nadzornih letelica“, ponovio je Kirbi na brifingu za štampu u Beloj kući na pitanje da li Sjedinjene Države upravljaju avionima u vazdušnom prostoru na koji polažu pravo Kine, a ne iznad međunarodno priznate teritorije Kine.
Zamenica državnog sekretara Vendi Šerman rekla je odvojeno da nema balona američke vlade iznad Kine.
„Ništa. Nula. Tačka“, rekla je ona na konferenciji za novinare u Vašingtonu sa svojim japanskim i južnokorejskim kolegama.
Kina polaže pravo na ogromne delove Južnog kineskog mora, na koje pravo polažu druge zemlje, uključujući Brunej, Filipine, Maleziju i Vijetnam.
Sjedinjene Države podržavaju odluku iz 2016. u skladu sa Konvencijom UN o pomorskom pravu (UNCLOS) koja je poništila većinu zahteva Kine na pomorskim pravima u Južnom kineskom moru, a američka vojska sprovodi ono što naziva operacijama slobode plovidbe u spornim vodama u blizini atola gde je Peking izgradio vojne baze.
Te operacije ljute Peking, koji optužuje Vašington da nanosi štetu regionalnoj stabilnosti i izaziva kontroverze oko pomorskih sporova.
Optužba Kine o balonima proširila je spor sa Sjedinjenim Državama koji je počeo nakon što je američka vojska 4. februara oborila objekat koji je nazvala kineski špijunski balon. Ova epizoda je navela visokog američkog diplomatu Antonija Blinkena da otkaže putovanje u Peking koji je bio osmišljen da ublaži tenzije.
Od tada je američka vojska oborila još tri objekta iznad Severne Amerike, poslednji put u nedelju, kada je osmougaoni objekat oboren iznad jezera Huron, saopštio je Pentagon.