Potvrđeno je da je deveta američka telekomunikaciona firma hakovana u okviru opsežne kineske špijunske kampanje koja je zvaničnicima u Pekingu dala pristup privatnim tekstovima i telefonskim razgovorima nepoznatog broja Amerikanaca, rekao je visoki zvaničnik Bele kuće. petak.
Zvaničnici Bajdenove administracije rekli su ovog meseca da je najmanje osam telekomunikacionih kompanija, kao i desetine nacija, pogođeno kineskim hakerskim napadom poznatim kao Salt Tiphoon.
Ali En Nojberger, zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost za sajber i nove tehnologije, rekla je novinarima u petak da je deveta žrtva identifikovana nakon što je administracija objavila uputstva kompanijama o tome kako da traže kineske krivce u svojim mrežama.
Ažuriranje od Neubergera je najnoviji razvoj masovne hakerske operacije koja je uznemirila zvaničnike nacionalne bezbednosti, razotkrila ranjivosti sajber bezbednosti u privatnom sektoru i ogolila kinesku sofisticiranost hakovanja.
Hakeri su kompromitovali mreže telekomunikacionih kompanija da bi dobili evidenciju o pozivima korisnika i pristupili privatnoj komunikaciji „ograničenog broja pojedinaca“. Iako FBI nije javno identifikovao nijednu od žrtava, zvaničnici veruju da su visoki zvaničnici američke vlade i istaknute političke ličnosti među onima čijim je komunikacijama pristupljeno.
Nojberger je rekla da zvaničnici još uvek nisu imali precizan osećaj koliko je Amerikanaca ukupno pogođeno slanim tajfunom, delom zato što su Kinezi bili oprezni u pogledu svojih tehnika, ali je „veliki broj“ bio u oblasti Vašington-Virdžinija.
Zvaničnici veruju da je cilj hakera bio da identifikuju ko su vlasnici telefona i, ako su bili „mete vlade od interesa“, špijuniraju njihove poruke i telefonske pozive, rekla je ona.
FBI je rekao da je većina ljudi na meti hakera „primarno uključena u vladine ili političke aktivnosti“.
Nojberger je rekla da je epizoda istakla potrebu za potrebnim praksama sajber bezbednosti u industriji telekomunikacija, o čemu će Federalna komisija za komunikacije treba da se obrati na sastanku sledećeg meseca.
„Znamo da su dobrovoljne prakse sajber bezbednosti neadekvatne za zaštitu od hakovanja naše kritične infrastrukture od Kine, Rusije i Irana“, rekla je ona.
Kineska vlada negirala je odgovornost za hakovanje.