SAD: Kongres da odobri prodaju F-16 Turskoj

SAD: Kongres da odobri prodaju F-16 Turskoj

VAŠINGTON – Bajdenova administracija je rekla Kongresu da priprema potencijalnu prodaju borbenih aviona F-16 Turskoj u vrednosti od 20 milijardi dolara, rekli su u petak izvori upoznati sa tim, što je odmah izazvalo prigovor visokog američkog zakonodavca koji je dugo se protivio dogovoru, prenosi Rojters.

Stejt department je u četvrtak poslao neformalno obaveštenje Kongresu, rekla su tri izvora, obaveštavajući komitete koji nadgledaju prodaju oružja u Senatu i Predstavničkom domu o svojoj nameri da nastavi sa predloženim sporazumom.

Turska članica NATO-a zatražila je u oktobru 2021. da kupi 40 lovaca F-16 kompanije Lockheed Martin Corp i skoro 80 ​​kompleta za modernizaciju za svoje postojeće ratne avione. Tehnički pregovori između dve strane su nedavno završeni.

Bajdenova administracija je rekla da podržava prodaju i da je mesecima u kontaktu sa Kongresom na neformalnoj osnovi kako bi dobila njegovo odobrenje. Međutim, do sada nije uspela da obezbedi zeleno svetlo.

„Kao što sam više puta jasno rekao, snažno se protivim Bajdenovoj administraciji predloženoj prodaji novih aviona F-16 Turskoj“, rekao je senator Bob Menendez, demokratski predsednik Komiteta Senata za spoljne poslove, u saopštenju.

Dok je prodaja još u neformalnom procesu revizije, malo je verovatno da će Kongres odobriti prodaju sve dok Turska odbija da nastavi sa ratifikacijom članstva Švedske i Finske u NATO-u.

Dve zemlje okončale su deceniju neutralnosti prošlog maja i podnele zahtev za pridruživanje NATO-u kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, ali Turska se usprotivila i optužila te zemlje da kriju militante, uključujući zabranjenu Radničku partiju Kurdistana (PKK) i zahtevala da se preduzmu koraci.

Obaveštenje, koje je prvi izvestio Volstrit džornal, stiže u trenutku kada se turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu sprema da poseti Vašington u sredu na razgovore dok se dva saveznika iz NATO-a bore sa nizom nesuglasica, uključujući Siriju i kupovinu oružja.

Nakon neformalnog pregleda, procesa tokom kojeg lideri odbora mogu postavljati pitanja ili izraziti zabrinutost u vezi sa prodajom, administracija tehnički može da nastavi sa formalnim obaveštenjem. Međutim, visoki američki zvaničnik rekao je da je „sumnjiv“ da će administracija biti u poziciji da nastavi ukoliko Menendez ne odustane od prigovora.

Turski predsednik Tajip Erdogan zanemario je ljudska prava i demokratske norme i uključio se u „alarmantno i destabilizujuće ponašanje u Turskoj i protiv susednih NATO saveznika“, naveo je Menendez u svojoj izjavi.

„Sve dok Erdogan ne prestane sa svojim pretnjama… i ne počne da se ponaša kao saveznik od poverenja, ja neću odobriti ovu prodaju.

Menendez je takođe rekao da pozdravlja vesti o prodaji novih borbenih aviona F-35 za Grčku, govoreći o Atini kao o „poverljivom savezniku u NATO-u“ i rekavši da prodaja „jača sposobnosti naše dve nacije da brane zajedničke principe, uključujući našu kolektivnu odbranu, demokratiju , ljudska prava i vladavina prava“.

Turska nabavka ruskih sistema protivvazdušne odbrane 2019. godine rezultirala je izbacivanjem Ankare iz programa borbenih aviona nove generacije F-35 i antagonizirala je Kongres SAD. Neslaganja sa Vašingtonom oko politike prema Siriji i sve lošijeg stanja Turske u pogledu ljudskih prava i slobode izražavanja takođe utiču na raspoloženje Kongresa.

Prema američkom zakonu, Kongres može blokirati prodaju donošenjem rezolucije o neodobravanju nakon formalnog obaveštenja o prodaji, ali je malo verovatno da će to učiniti ako predsednik Džo Bajden odluči da nastavi uprkos prigovorima poslanika. Iako je Kongres donosio takve rezolucije u prošlosti, nikada nije prikupio dvotrećinsku većinu potrebnu u oba doma da bi se prevazišao predsednički veto.